profil

Zagrożenia środowiska związane z wydobyciem i transportem i przetwarzaniem kopalnych związków węgla

poleca 84% 2783 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ZAGROŻENIA ŚRODOWISKA ZWIĄZANE Z WYDOBYCIEM I TRANSPORTEM I PRZETWARZANIEM KOPALNYCH ZWIĄZKÓW WĘGLA

Paliwa kopalne to substancje powstałe ze związków organicznych w wyniku zalegania przez kilkadziesiąt lub kilkaset milionów lat pod ziemią, gdzie były poddane wysokiemu ciśnieniu, bez dostępu powietrza uległy rozkładowi. Najważniejszymi dla gospodarki człowieka rodzajami paliw kopalnych są węgiel kamienny ,ropa naftowa i gaz ziemny. Większość złóż węgla formowała się od 360 do 28 mln lat temu. Węgiel ten powstał w bagnistych lasach tropikalnych puszczy porastającej niegdyś naszą planetę . Tego surowca nie brakuje w Polsce ,dlatego jest głównym składnikiem z których wytwarza się energie elektryczną i ogrzewa się mieszkania. Jednak na przełomie roku 2000 w Polsce i na świecie doszło do zakładania coraz częściej ?piecyków gazowych? .Spowodowało to podniesienia cen tego surowca na całym świecie ,polska posiada nieliczne pokłady gazu ,jednak nie wystarczy on by zaspokoić rynek. Największym exporterem gazu ziemnego jest Rosja która zaopatruje w ten surowiec całą Europe jak i znaczną część Azji. Ropę naftową zaś najczęściej przerabia się w rafinerii na benzynę stosowaną w silnikach samochodowych. Ropa naftowa jest ona skomplikowaną mieszaniną węglowodorów lotnych ciekłych jak i stałych zawierających także niewielkie ilości związków organicznych tlenu kwasy karboksylowe, fenole siarki tioalkohole i pochodne tiofenu oraz azotu azotowe związki heterocykliczne. Ropa naftowa jest cieczą oleistą łatwo palną, najczęściej lżejszą od wody, źle przewodzącą prąd elektryczny. Ropa naftowa jest jednym z najbardziej pożądanym surowcem na świecie jest on niezbędny dla cywilizowanego kraju. Dlatego wspomnę tu o wielkim polskim uczonym Ignacy Łukasiewiczu który odkrył ropę naftową w roku 1853, we Lwowie ,Ignacy Łukasiewicz był to skromny polski chemik, docenił jej znaczenie przemysłowe i wybudował pierwsze rafinerie.
W Europie głównym źródłem energii dla przemysłu i energetyki był i można powiedzieć że jest węgiel kamienny. W związku z tym zatruwanie środowiska naturalnego przez człowieka ma sięgającą kilka wieków tradycję. Działania człowieka oczywiście wpływają na środowisko naturalne, zatruwane jest powietrze, wody powierzchniowe i gruntowe, grunty oraz wszelkie inne organizmy żywe z człowiekiem włącznie. Duży udział w zanieczyszczaniu środowiska ma węgiel, przede wszystkim sam proces jego wydobycia jest już obciążeniem dla środowiska naturalnego, następnie proces spalania węgla dokłada swoje, na końcu poza gazami i pyłami które zanieczyszczają atmosferę, pozostają stałe produkty spalania, które w przypadku zastosowania węgla jako paliwa w przemyśle energetycznym i metalurgii, lądują na wielkich hałdach i lokalnie zatruwają całe ekosystemy. Należy również wspomnieć o gospodarstwach domowych korzystających z węgla jako źródła energii cieplnej, gdyż w niektórych rejonach ze względu na specyficzne położenie geograficzne potrafią one równie skutecznie jak zakłady przemysłu ciężkiego niszczyć i zanieczyszczać środowisko naturalne. Najbardziej niszczącą metodą wydobywania węgla jest metoda odkrywkowa stosowana przy wydobywaniu węgla brunatnego gdzie niszczy się krajobraz i ekosystem ,po wydobyciu pozostają olbrzymie kratery.
Wydaje się zatem że gaz ziemny jest dobrą alternatywą. Walory gazu to łatwość i wygoda transportu rurociągami, łatwość sterowania i automatyzacji procesu spalania oraz, co chyba najważniejsze, możliwość osiągnięcia wyższych wskaźników sprawności energetycznej w porównaniu z urządzeniami zasilanymi innymi paliwami. Dlatego coraz powszechniejsza staje się świadomość, że spośród paliw naturalnych, używanych w gospodarce gaz ziemny jest najczystszym nośnikiem energii. Podczas jego spalania nie powstają zanieczyszczające środowisko naturalne : dwutlenek siarki, tlenki azotu, sadza i popiół.
Za coraz powszechniejszym stosowaniem gazu ziemnego przemawiają także i inne czynniki wydobywanie, magazynowanie i transport gazu ziemnego odbywa się w warunkach bardziej przyjaznych dla środowiska niż w przypadku innych paliw. Trzeba również pamiętać, że przy spalaniu paliw stałych np. węgla kamiennego czy brunatnego mamy do czynienia ze składowaniem odpadów zanieczyszczających powierzchnię ziemi.
Inne paliwa kopalne zanieczyszczają tylko atmosferę. Emisję dwutlenku węgla można ograniczyć tylko poprzez poprawę efektywności energetycznej produkcji
i zamianę paliw.
Inną sprawą jest ropa naftowa. Wydobytą ropę transportuje się różnymi drogami do zakładów przetwórczych. Niekiedy słyszymy o zanieczyszczeniu wód ropą naftową ,bardzo niebezpieczne dla środowiska jest transportowanie ropy naftowej przez tankowce. Które niekiedy zawodzą i zanieczyszczają całe kilometry wybrzeży niszcząc cały ekosystem. Ropa naftowa znajduje szerokie zastosowanie. Jest czystsza i wydajniejsza niż węgiel, a w porównaniu z gazem - łatwiejsza do transportowania. Czasem, podobnie jak węgiel, nazywana jest czarnym złotem. Wytwarza się z niej połowę energii wykorzystywanej na świecie. Jako surowca energetycznego wytwarza się ropę w transporcie, przemyśle i innych działach gospodarki. Ropa naftowa jest mieszaniną węglowodorów. Spalanie ropy jest więc spalaniem poszczególnych węglowodorów. Dlatego w spalaniu jest bardziej ekonomiczna niż węgiel.
Szacuje się , że rezerwy ropy naftowej wystarczą na mniej więcej 40 lat. Dlatego coraz ważniejsze jest zamiana paliw w gospodarce.
Kraje się rozwijają dlatego zrasta zapotrzebowanie na surowce. Ludzie zapominają że szaleńcze wydobywanie ropy naftowej może prowadzić do wyniszczenia całkowitego środowiska które potem będzie trudno odbudować. Najbardziej ekologiczny surowiec to gaz ziemny. Jednak nie może on się równać z energią z odnawialnych źródeł. Najważniejszym ze źródeł odnawialnych jest energia spadku wody. Pozostałe źródła odnawialne energia słoneczna, energia wiatru, biomasy, biogazu, pływów morskich, energia geotermalna i inne - są używane na mniejszą skalę. Pozyskiwanie tych energii wiąże się z ogromnymi inwestycjami na które nie stać wszystkich państw a także mentalności społeczeństwa które nie chce płacić więcej za energie w ramach pomocy swojemu środowisku. Wiele ludzi nawet nie dostrzega problemu. Nie dotyczy to Uni Europejskiej która wymusza na krajach członkowskich coraz większe inwestycje na cele środowiskowe ,także finansując je z własnych środków.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Podobne tematy