Oba te utwory - zarówno "Lament Świętokrzyski" , jak i "Bogurodzica" - zostały napisane w
średniowieczu. Główną postacią występującą w obu tekstach jest Matka Boska - Maryja. Mimo to teksty te nie są do siebie podobne, jakby mogło się wydawać.
"Lament Świętokrzyski" jest formą monologu, zawierającego skargę Matki Boskiej pod krzyżem. Natomiast "Bogurodzica" jest rozbudowaną apostrofą , żarliwym , modlitewnym wezwaniem. "Bogurodzica" napisana jest podniosłym , uroczystym stylem. W późniejszych czasach stała się hymnem narodowym. W "Lamencie Świętokrzyskim" , tak jak w "Bogurodzicy" pojawiają się emocje. Jednak w "Lamecie Świętokrzyskim" jest inny nastrój oraz określenia i funkcje samej Maryji i Jezusa. W "Bogurodzicy" Maryja wraz z Chrystusem , Bogiem i Janem Chrzcicielem współtworzą zespół czterech osób , a w "Lamencie Świętokrzyskim" są tylko Maryja i Jezus. W "Bogurodzicy" występuje swoboda w posługiwaniu się synonimami , antonimami , rymem i podniosłym językiem religijnym , służącym wyrażeniu prośby do Chrystusa za wstawiennictwem Matki Boskiej i Jana Chrzciciela o pobożne życie i zbawienie wieczne. W "Lamencie Świętokrzyskim" zamiast tego zastosowano świadome środki stylistyczne , które uwiarygodniają ból Matki , wyznającej swe uczucia tak , by widownia je "czuła"
Oba te teksty - i "Lament Świętokrzyski" , i "Bogurodzica" - są dla nas , ludzi ważne. Nie można porównywać , który jest ważniejszy z nich. Oba przedstawiają dokładnie Maryję i jej uczucia , ale
każdy z tych tekstów opisuje to na swój sposób.