profil

Telimena - kobieta intrygująca czy irytująca?

poleca 85% 590 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Telimena jest jedną z bohaterek ?Pana Tadeusza?. Jedni uważają ją za kobietę intrygującą, a inni wręcz przeciwnie: twierdzą, że jest irytująca. Jaka więc jest naprawdę? Na pewno jej charakter zawiera pierwiastki zarówno jednej jak i drugiej z wymienionych powyżej cech. Jednak których jest więcej?
Jest to kobieta przede wszystkim bardzo tajemnicza. Kiedy mówi o sobie, nigdy nie wyjawia wszystkiego ? zawsze pozostawia jakieś małe niedopowiedzenie. Tym samym doprowadza do tego, że jej osoba bardziej interesuje ludzi, ciekawi ich co tak naprawdę skrywa w sobie Telimena.
Dobrze wychowana, kulturalna - idealna dama do towarzystwa. Poza tym jest kobietą światową i zna się na modzie. Atrakcyjna, elegancka, zadbana ? tak można określić w kilku słowach Telimenę. Ubiera modnie nie tylko siebie, ale też Zosię, o czym świadczy podziw gości po pojawieniu się wśród nich córki Ewy. Telimena doskonale potrafi zabawić towarzystwo. Opowiada interesujące historie, a pozostali słuchają jej z zaciekawieniem. Zawsze ma coś do powiedzenia, nie pozwala, aby obecni na uczcie się nudzili.
Jest to kobieta, która doskonale wie, czego chce. Realistycznie podchodzi do życia i potrafi przewidzieć skutki niektórych sytuacji, w czym zapewne pomaga jej błyskotliwość, którą się cechuje. Utrzymywała się z pieniędzy, które otrzymywała od Sędziego za opiekę nad Zosią. Gdyby małżeństwo jej podwładnej i Tadeusza doszło do skutku, zostałaby bez grosza przy duszy. Jedynym jej ratunkiem było zamążpójście. Z tego też powodu kokietowała mężczyzn, gdyż była trzeźwo myśląca i wiedziała, że jak najszybciej musi znaleźć sobie małżonka. Nie miała niestety wyboru i uczucia musiała postawić na drugim miejscu. Bo przecież gdyby czekała na tę ?prawdziwą miłość?, umarłaby w końcu z głodu.
Kolejnym atutem Telimeny jest fakt, iż potrafi wyeksponować swoje kobiece wdzięki i podkreślić urodę. Zna walory swojego ciała i stara się je jak najbardziej udoskonalić, co nie zawsze wychodzi jej dobrze, ale ważne jest to, że w ogóle dba o swój wygląd zewnętrzny.
Jak widać jest to kobieta bardzo interesująca. Jest obyta w świecie, zna się na wielu sprawach i fascynuje czytelnika. Zapewne znaleźliby się ludzie, którzy chcieliby ją poznać. Dla niektórych może być też autorytetem nie tylko ówczesnej, ale także współczesnej kobiety. Telimena jest postacią pozytywną, bez niej świat wykreowany przez Mickiewicza nie byłby już taki sam.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Formy wypowiedzi