profil

Telimena - kobieta intrygująca czy irytująca? Rozprawka.

drukuj
poleca 85% 508 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Telimena to jedna z bohaterek epopei Adama Mickiewicza pt. ,,Pan Tadeusz". Jest krewna Sędziego i opiekunką Zosi.
Czy Telimena to kobieta intrygująca czy irytująca? Odpowiedź na to pytanie nie wydaje się prosta dlatego też w swojej pracy spróbuje udowodnić jaka kobietą jest Telimena.
O opiekunce Zosi można powiedzieć, że jest przebiegła i zuchwała. Wykożystując naiwność Tadeusza i romantyczne, marzycielskie usposobienie Hrabiego udowodniła te negatywne cechy.
Kokieteria to dominująca cecha bohaterki epopei. dzięki swemu zwchowniu, stylowi i sposobie mówienia podbiła serce nie jednego mężczyzny.
Telimena to typ kobiety polującej na męża. Jej celem nie były romanse i firty z mężczyznami, ale zdobycie męża, nawet za wszelką cenę.
Te cechy mogą pozwolic nam stwierdzić, że Telimena jest kobietą irytującą. Natomiast, że jest intrygantką można wywnioskować z tego iż:
Jest tajemnicza. Nigdy w swoich słowach nie wspomniała o mężu.
Spryt to jedna z tych cech, które moga nas zastanawiać w bohaterce epopei.
Jej kultura to cech, która poniekąd może nas w niej bawic jak i zastanawić. Telimeny nie możemy uznać jako patryjotki, ponieważ mówiąc słowo ,,stolica" nie ma na myśli Wilna, a Petersburg. Ceni to co zagraniczne. Potrafi prowadzic rozmowy o literaturze, malarstwie, rzeźbie, tańcu jak typowa salowa dama.
Sposób bycia mieszkanki Soplicowa to coć co poniekąd może nas zastanawiać.
Telimena trzeźwo patrzyła na świat i krytycznie oceniała swoje możliwości oraz szanse życiowe. Wiedziała, że gdy Zosia wyjdzie za mąż straci pieniądze przeznaczone na utrzymanie córki Ewy.
Moim zdaniem Telimena to kobieta o dobrym sercu. Udowodniła to poprzez swą troskę o Zosię i wyrażenie zgody na ślub Tadeusza ze swą podopieczną. Żaden człowiek na Ziemi nie jest doskonały. Każdy z nas ma wady i zalety, taka także jest Telimena. Na zakończenie wracam do pytania postawionego sobie w temacie i udzielam jednoznacznej odpowiedzi: ,,Telimena to kobieta intrygująca".


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
20.3.2011 (12:10)

ta praca jest masakryczna masło maślane;/

27.1.2011 (18:47)

Nie podobaa mi się . Jest zbyt chaotyczna i nie posiada widocznych cech rozprawki. ;))

22.11.2007 (14:20)

jesli za to dostalas 5 to nie wiem jak to mozliwe ;p mi to bardziej przypomina charakterystyke niz rozprawke ;p gdzie argumenty wstep zakonczenie?

Formy wypowiedzi