Małgorzata Kobińska
Nauczyciel języka angielskiego
w Zespole Szkół w Serokomli
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Klasa: I gimnazjum
Szkoła Zespół Szkół w Serokomli
Czas: 45 min.
Temat: Grammar ? ?be? negative, questions and answers
Cel główny:
Uczeń potrafi użyć zaprzeczenia ze względu na cel wypowiedzi, zadać pytanie orz na nie odpowiedzieć.
Cele operacyjne:
- uczeń poznaje zaprzeczenia czasownika ?być?,
- uczeń potrafi używać zaprzeczenia czasownika ?być? w zdaniu,
- uczeń potrafi zadać poprawnie pytanie,
- uczeń potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie,
- uczeń doskonali umiejętność słuchania ze zrozumieniem,
- uczeń doskonali mówienie,
- uczeń poprawnie zapisuje stosowane w czasie lekcji wyrazy, wyrażenia oraz zwroty,
- uczeń rozumie pisemne polecenia,
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
Metody:
- lingwistyczne (komunikatywne),
- podające (objaśnienia),
- praktyczne,
Środki dydaktyczne:
podręcznik - Connections 1, zeszyt ćwiczeń - Connections 1, płyta CD, tablica,
Przebieg lekcji:
Tok lekcji oraz Czynności ucznia
1. Przywitanie, sprawdzenie obecności,
2. Sprawdzenie pracy domowej (u każdego ucznia w czasie trwania lekcji),
3. Warm-up ? rozgrzewka językowa - Uczniowie przypominają sobie członków rodziny oraz zaimki dzierżawcze.
4. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Uczniowie zapisują temat lekcji do zeszytu.
5. Zad. 6/13 - Uczniowie uzupełniają tabelką negatywną formą czasownika ?be?
6. Zad. 7/13 - Uczniowie piszą przeczące zdania.
7. Zad. 3/119 - Uczniowie uzupełniają zadania przeczące.
8. Zad. 8/13 - Uczniowie uzupełniają tabelkę pytaniami i krótkimi odpowiedziami.
9. Zad. 9/13 - Uczniowie układają wyraz w kolejności aby utworzyły zadania i zapisują je w zeszycie
10. Zad. 10/13 - Uczniowie piszą pytania o członkach rodziny oraz na nie odpowiadają na podstawie tekstu z zad. 4/12.
11. Zad. 1/120 - Uczniowie uzupełniają zadanie pytaniami i krótkimi odpowiedziami.
12. Praca domowa, objaśnienie
Zad. 7/11 ? zakreślanie odpowiedniej formy czasownika,
Zad. 8/11 ? uzupełnianie zdań przez wstawienie formy przeczącej,
Zad. 9/11 ? poprawianie zdań po podstawie tekstu,
Zad. 10/11 ? pisanie krótkich odpowiedzi,
Zad. 11/11 ? pisanie odpowiedzi na pytania na podstawie podanych informacji.
13. Podsumowanie - Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące tematu lekcji,
14. Ocena pracy uczniów
15. Zakończenie zajęć