profil

Konsekwencje przesunięcia terytorium państwa polskiego w kierunku południowo-wschodnim.

poleca 85% 177 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pierwszą znaczną konsekwencją przesuwania się granic państwa polskiego w kierunku wschodnim było mieszanie się kultur. Do dotychczasowego dorobku kultury dołączyły naleciałości kultur na przykład tatarskich czy tureckich. Świadczy o tym między innymi strój sarmacki ( np. szabla wzorowana na półksiężycu).
W tymże okresie powstawały wielkie fortuny magnackie z racji wykorzystywania wschodnich, charakteryzujących się żyznością gleb. Polska wówczas była potęgą jeśli chodzi o zaopatrzenie w zboże. Stąd określenie jej mianem „spichlerza Europy”
W wyniku przemieszczania się granic na wschodzie państwa polskiego tworzyły się miasteczka żydowskie.
Warto także wspomnieć o szlakach kupieckich. Jeden z nich ciągnął się ze wschodu przez Lwów do Gdańska (spowodowało to gwałtowny rozwój tegoż miasta); trzeba zaznaczyć, że nie od razu Polska czerpała zyski z efektywnej gospodarki w Gdańsku. Inny szlak przebiegał przez Kraków i Wrocław (już nie na terenach Polski) do zachodniej europy. Wart uwagi jest również ten przebiegający znad Morza Czarnego przez Lwów. Jednym z ważniejszych był szlak wiodący przez Ruś Halicką. Dzięki tej bujnej siatce kupcy dobrze się bogacili. Tego powodem był również przymus drożny - kupcy musieli poruszać się wyznaczonym szlakiem oraz prawo składu - w wyznaczonych miastach musieli swój towar sprzedawać
Miał nie tylko miejsce rozwój, ale także upadanie miast. Powodowały to najazdy Tatarów. Łupili oni niemalże wszystko. Ci właśnie Tatarzy w latach 1238 - 1240 opanowali całą Ruś i stanęli na granicach Polski i Węgier
Walki polsko - litewskie o Ruś halicką zakończyły się sukcesem Polaków (1366). Kazimierz Wielki skutkiem tego uzyskał kontrolę nad zyskownym handlem czarnomorskim. Miała wtedy miejsce intensywna kolonizacja tych ziem przez szlachtę małopolską.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta