profil

Problemy współczesnego świata

poleca 85% 811 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Współczesny świat to świat wielkiego postępu, przemian naszej cywilizacji i nowego stylu życia. Jednak, jak zawsze, człowiek, dumny ze swoich dotychczasowych osiągnięć, napotyka problemy, którym trudno mu sprostać. Problemy współczesnego świata można rozpatrywać na różnych płaszczyznach: ekonomicznej, społecznej, politycznej, kulturalnej czy ekologicznej.

Ciągłym tematem nagłośnianym przez media jest problem ubóstwa, głodu i nędzy, który jest obecny przede wszystkim w biednych krajach Afryki, a także Azji i Ameryki Łacińskiej. Brak podstawowej żywności, brak dostępu do wody, a także brak opieki medycznej – to obraz życia w tych krajach.
To stamtąd docierają do nas szokujące fotografie głodujących ludzi, a przede wszystkim dzieci – bo ich widok najbardziej porusza ludzkie serca. Bogatsze kraje starają się pomóc głodującym przesyłając paczki żywności i innych niezbędnych produktów. Jednak ten problem nie jest tak łatwo zażegnać, ponieważ jest oczywiste, że ten sposób wspierania finansowego nie jest naprawdę rozwiązaniem sytuacji, a na pewno nie pomaga tym krajom (np. Burkina Faso, Czad, Erytrea, Etiopia) wydźwignąć się z kryzysu gospodarczego, w czym tkwi powód.

Drugi istotny problem, który również jest kojarzony z biednymi krajami Afryki jest problem AIDS. Wirus HIV występuje oczywiście także na każdym innych kontynentach i pozostaje nieuleczalny (można jedynie przy dobrej opiece zahamować rozwój choroby), ale za to opieka medyczna, większa świadomość oraz dostępność środków antykoncepcyjnych spowodowały, że liczba zakażonych w bogatszej części świata stanowi bardzo mały odsetek ogólnej liczby zakażonych HIV, podczas gdy większość osób żyjących z HIV lub AIDS mieszka na teranie Afryki Subsaharyjskiej. Tam wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko i jest powodem ogromniej ilości zgonów dorosłych i dzieci (w tym niemowląt).
Tymczasem lęk mieszkańców Europy czy Ameryki Północnej wywołują choroby nowotworowe, z które jednak z roku na rok zdają się z coraz to większą skutecznością przezwyciężane.

Kolejnym problemem jest terroryzm, który od czasu ataku na World Trade Center w Ameryce w 2001 roku stał się tematem jeszcze bardziej widocznym i być może wywołującym jeszcze większy lęk – terroryzm nie jest problemem jednego kraju, może zaatakować każdego z nas, a działania terrorystów są trudne do przewidzenia i coraz to bardziej przerażające. Grupy terrorystyczne formują się na każdym z kontynentów, a najbardziej znane z nich to islamska Al-Kaida, działająca w Irlandii Płn. IRA, Czerwone Brygady we Włoszech, ETA w Hiszpanii, Świetlisty Szlak w Peru. Grupy terrorystyczne mają na celu przede wszystkim wywołać panikę i strach, chcąc w ten sposób zamanifestować swoje niezadowolenie i osiągnąć swój polityczny cel. Państwa atakowane przez terrorystów starają się ich zwalczyć, ale czy naprawdę są w stanie zapobiec śmierci kolejnych niewinnych osób ginących w atakach terrorystycznych? W zderzeniu z takimi tragediami nawet największe mocarstwa zdają się być bezsilne, gdy nie potrafią zapewnić zwykłemu obywatelowi bezpieczeństwa.
Są jeszcze konflikty zbroje, jak w ubiegłych wiekach, o podłożu narodowościowym, politycznym czy też religijnym. Stałymi, można powiedzieć, punkami zapalnymi jest Irlandia Płn., Kurdystan, Izrael (/ świat arabski), Kaszmir, Czeczenia.

Problem dotychczas mało zajmujący człowieka, a który teraz staję się coraz bardziej widoczny i palący jest problem zagrożenia naszej planety dzielnością człowieka.
Ekologowie nawołują do ochrony zwierząt i roślinności, a także zwracają uwagę na naruszenie warstwy ozonowej i powiększanie się dziury ozonowej, co może mieć dramatyczne skutki dla ekosystemu. Ozon tworzony warstwę ochronną dla życia – zatrzymuje nadmiar promieniowania ultrafioletowego. Łatwo więc wywnioskować, że znaczne naruszenie tej warstwy byłoby katastrofą ekologiczną. Jak najnowsze badania donoszą - dziura ozonowa przestaje się rozrastać - wyniki z analizy najnowszych pomiarów warstwy ozonu nad Ziemią. Jednak Amerykańscy eksperci przestrzegają, że upłyną dziesiątki lat, zanim dziura ozonowa zacznie się kurczyć.

Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy w trakcie bardzo poważnych zmian cywilizacyjnych o daleko idących konsekwencjach. Napotykamy na nowe problemy i nowe zagrożenia. Wyżej wymienione problemy na pewno są jednymi z najpoważniejszych, ale z pewnością niejedynymi. My – Polacy, Europejczycy… powinniśmy być świadomi tych problemów i nie odcinać się od nich, mimo że być może większość z nich zdaje się nas bezpośrednio nie dotyczyć.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty