profil

Problemy współczesnego świata

poleca 85% 832 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jak długo istnieje świat istniały różne problemy, jednak w XX i XXI w. są one szczególnie ostre. Niektórzy nazwali wiek XX „ cywilizacją śmierci ”,inni nie chcą się z tym zgodzić. Kto zna historię, wie, że był to okres dwóch wielkich wojen światowych, które spowodowały śmierć milionów ludzi. Po II wojnie światowej nie było jednego dziesięciolecia, w którym panowałby spokój. Ciągle w telewizji oglądamy wydarzenia związane z wojnami i konfliktami. Siedzimy wygodnie w fotelach i wydaje nam się, że to film i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w Azji, Afryce czy Ameryce giną ludzie w tym i nasi rówieśnicy. Chłopcy w naszym wieku uczą się używać broni i zabijania.

Także Europa nie jest bezpiecznym kontynentem. Plagą Europy jest terroryzm. W podręcznikach uważa się, że terroryzm jest sposobem walki z państwem, ale przecież państwo to również my. Trzeba pamiętać, że bardzo często ofiarami ataków terrorystycznych padają osoby niewinne w żaden sposób niezwiązane z problemem. Terroryzm jest więc ślepy, a jego zadaniem jest wprowadzenie atmosfery strachu. Wszyscy pamiętamy dzień 11 września 2001 roku zamach na dwa najwyższe budynki w Nowym Yorku ( Word Trade Center ) w zamachu zginęło kilka tysięcy osób. W roku 1981 ofiarą zamachu był papież Jan Paweł II.

Z terroryzmem wiąże się przestępczość zorganizowana, działalność mafii czy gangów. Jest to niebezpieczne dla państwa i obywateli, ponieważ przestępcy mogą nawet kierować polityką. Duże nakłady finansowe przeznaczane muszą być na zwalczanie gangów. Pieniądze te mogłyby służyć ludziom do innych celów na przykład rozwoju medycyny.
Choroby są kolejnym problemem współczesnego świata. Wiele chorób udało się zwalczyć dzięki lekarstwom, ale na niektóre do dziś nie znaleziono skutecznego sposobu na przykład malaria, gruźlica, AIDS. Pojawiły się choroby cywilizacyjne – nowotwory, choroby serca i krążenia, choroba Alzheimera czy choroba „szalonych krów ”. Zwykła grypa też potrafi uśmiercić setki osób.

Nie wszyscy ludzie na świecie mają co jeść. Według szacunków Organizacji do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa ( FAO) blisko 10 %, a więc kilkaset milionów ludzi głoduje, czyli przez dłuższy czas spożywa znacznie mniej kalorii, niż jest to potrzebne do życia. Co więcej, ich posiłki zawierają mało białka, a to degraduje, czyli niszczy organizm i zdolności umysłowe człowieka. Bardzo często ofiarami głodu są dzieci, co pozbawia je możliwości dobrego życia w przyszłości. Głód jest zjawiskiem powszechnym na wszystkich kontynentach, nawet w krajach, które wydają się bogate. Warto o tym pamiętać, kiedy wyrzucamy do śmietników chleb i inną żywność. Ten referat jest zbyt krótki, żeby omówić wszystko dokładnie, chciałem tylko zasygnalizować najważniejsze problemy współczesnego świata.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (1) Brak komentarzy
19.4.2007 (17:42)

Praca o wieleeee za krótka jak na narzucony temat:/

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty