profil

Przedstaw średniowieczne wzorce osobowe zawarte w znanych ci utworach epoki.

poleca 84% 1694 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przedsaw średniowieczne wzorce osobowe zawarte w znanych ci utworach epoki.

Na podstawie poznanej literatury średniowiecza mżemy mowić o trzech wzorcach osobowych(czyli ideałach do naśladowania propagowanych w tej epoce)

- Pierwszy to ideał rycerza-jego cechy to:honor,odwaga,wierność danemu słowu i damie serca,męstwo, pobożność,waleczność,mistrzostwo w rycerskim rzemiośle. Wzorcem takim jest np. Roland z „Pieśni o Rolandzie” (francuskiej) . Rycerz Roland jest postacią autentczną a wojna Karola Wielkiego w 778r faktem historycznym,w wyprwie hiszpańskiej tylną strażą dowodził Roland. I rzeczywiście poniusł klęskę wąwozie górskim,gdzie nie wezwał pomocy bo było by to nie honorowe.

- Drugi to ideał władcy-Król Karol Wielki,Krol Artur,Bolesław Chrobry,Bolesław Krzywousty.-cechy: mądrość,odwaga,duma,miłosierdzie pobozność,waleczność. Przykładem może być Kronika polska Galla Anonima powstała na dworze króla B.Krzywoustego (1112-1116). Kronika ta oprócz faktów historycznych ukazuje jednocześnieideał władcy-w 2 cz. czyli dzieje B.Krzywoustego.

Trzeci to ideał świętego (ascety) - cechy : ubóstwo, umartwianie się, medytacja męczeństwo, poświęcenie. Przykładem może być „Legenda o Św.Aleksum” która przedstawia jego żywot:narodziny ,młodość ,ożenek,złożenie ślubów czystości przez Aleksego,wyruszenie w tułaczą wędrówke,rozdanie majątku biednym.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata