profil

Czy Telimena jest kobietą irytującą czy intrygującą - rozprawka.

poleca 84% 705 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Moim zdaniem Telimena jest zarówno osobą intrygującą, jak i irytującą. Na potwierdzenie mojej tezy przedstawię poniższe argumenty.

Jest osobą irytującą, gdyż Swoim wyglądem zadziwiała wszystkich dookoła. Dla Tadeusz była „anielsko” pięknym zjawiskiem. Największe wrażenie wywarła na młodym chłopcu – spóźniając się na ucztę. Opisywał on ją tymi słowami: „Usiadła owa piękność widziana w pomroku: Wprawdzie zdała się teraz wzrostem dorodniejsza,”. Jej zgrabna sylwetka zamgliła oczy młodzieńcowi, który nie dostrzegał prawdziwej miłości.
Telimena naśladowała „Żonę modną” z utworu I. Krasickiego. Niedostępne – w tamtych czasach - środki do pielęgnacji używała do swoich kruczych włosów oraz delikatnej twarzy. Liczne zmarszczki pokrywała pudrem. Ubierała się dogodnie do sytuacji – do każdej inaczej. Jej elegancja była wynikiem intryg, które stosowała w swoim życiu. Chciała w szybkim czasie pozyskać bogatego męża, żeby „spać spokojnie na starość”. Na oku miała dwóch mężczyzn: Tadeusza – niedoświadczonego chłopca oraz Hrabiego – romantyka i malarza. To zachowanie może denerwować czytelnika za przebiegłość Telimeny.

Aby zwiększyć swoje zainteresowanie staje się dumna, tajemnicza i wyniosła. Dzięki doskonałemu opanowaniu sztuki uwodzenia łatwo pozyskiwała mężczyzn. Jej związek z Tadeuszem nie był długi. Jednak, nie łudząc się „wzięła się za hrabiego”. Działała życiowo i bardzo energicznie.

Moim zdaniem wyżej wymienione argumenty potwierdzają tezę, iż Telimena była irytującą i zarazem intrygującą postacią. Pomimo to jest postacią pozytywną. Dobrze życzyła Zosi. Nie należy jej w całości naśladować, lecz wyciągnąć odpowiednie wnioski z jej zachowania.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Formy wypowiedzi