profil

Czy Telimena jest kobietą irytującą czy intrygującą - rozprawka.

drukuj
poleca 83% 600 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Moim zdaniem Telimena jest zarówno osobą intrygującą, jak i irytującą. Na potwierdzenie mojej tezy przedstawię poniższe argumenty.

Jest osobą irytującą, gdyż Swoim wyglądem zadziwiała wszystkich dookoła. Dla Tadeusz była „anielsko” pięknym zjawiskiem. Największe wrażenie wywarła na młodym chłopcu – spóźniając się na ucztę. Opisywał on ją tymi słowami: „Usiadła owa piękność widziana w pomroku: Wprawdzie zdała się teraz wzrostem dorodniejsza,”. Jej zgrabna sylwetka zamgliła oczy młodzieńcowi, który nie dostrzegał prawdziwej miłości.
Telimena naśladowała „Żonę modną” z utworu I. Krasickiego. Niedostępne – w tamtych czasach - środki do pielęgnacji używała do swoich kruczych włosów oraz delikatnej twarzy. Liczne zmarszczki pokrywała pudrem. Ubierała się dogodnie do sytuacji – do każdej inaczej. Jej elegancja była wynikiem intryg, które stosowała w swoim życiu. Chciała w szybkim czasie pozyskać bogatego męża, żeby „spać spokojnie na starość”. Na oku miała dwóch mężczyzn: Tadeusza – niedoświadczonego chłopca oraz Hrabiego – romantyka i malarza. To zachowanie może denerwować czytelnika za przebiegłość Telimeny.

Aby zwiększyć swoje zainteresowanie staje się dumna, tajemnicza i wyniosła. Dzięki doskonałemu opanowaniu sztuki uwodzenia łatwo pozyskiwała mężczyzn. Jej związek z Tadeuszem nie był długi. Jednak, nie łudząc się „wzięła się za hrabiego”. Działała życiowo i bardzo energicznie.

Moim zdaniem wyżej wymienione argumenty potwierdzają tezę, iż Telimena była irytującą i zarazem intrygującą postacią. Pomimo to jest postacią pozytywną. Dobrze życzyła Zosi. Nie należy jej w całości naśladować, lecz wyciągnąć odpowiednie wnioski z jej zachowania.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
22.3.2011 (09:54)

I ta praca jest przydatna?! To śmieszne. Nic z niej nie wynika, ot, kilka słów o Telimenie i opowiedzenie się za dwiema tezami - taka i taka. Jaka więc? Irytująca, intrygująca? Gdzie argumenty za jednym i drugim? W tej pracy ktoś powrzucał wszystko "do jednego wora".
A zakończenie? Była irytująca i intrygująca - pomimo to jest postacią pozytywną. Pomimo cech irytujących - w porządku. Ale być pozytywnym pomimo tego, że się ludzi intryguje? A cóż negatywnego jest w intrygowaniu innych?
Praca się nie nadaje do niczego poza tym, że pokazuje jaki błędy można popełnić. Nie wiem, co Ty sobie myślałeś/myślałaś zamieszczając ją tu.

14.2.2010 (15:00)

uważam że praca nie jest doskonałą pracą ale jest dobra i daję 3 .Ale i uważam że jeśli wam się nie podoba to napiszcie swoją i w dodatku lepszą , albo to przemilczcie .

14.4.2009 (12:45)

Praca zbyt krótka,nierozwinięta,napisałaś bardzo mało argumentów;/Na 20 linijek byś nie napisała(20 linijek na podaniówce co minimum)Gdybym była nauczycielka postawiłabym Tobie ndst...Ale spox;]Jestem nastolatką i 3mam Twą str;];]

Formy wypowiedzi