profil

Analiza i interpretacja wiersza pt. "Baczność" Marcina Świetlickiego

poleca 85% 376 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Marcin Świetlicki jest współczesnym polskim poetą, który nie chce występować w roli moralizatora społeczeństwa, jednak w jego utworach nie sposób nie dostrzec ironicznego stosunku do otaczającego go świata.
Wiersz "Baczność" pochodzi z wydanego kilka lat temu tomiku poezji pt. "Czynny do odwołania".
Tytuł wiersza każe nam skupić się na utworze. Komenda "baczność!" wypowiadana jest w chwilach podniosłych, uroczystych, kiedy należy zachować powagę i zwrócić na coś swoją uwagę np. przed odśpiewaniem hymnu narodowego.
Podmiot liryczny występuje w pierwszej osobie liczby mnogiej, reprezentuje grupę osób, którą możemy utożsamiać z pokoleniem kończącym ważny etap w swoim życiu - etap dzieciństwa i wkracza w dorosłość. Osoba mówiąca w wierszu snuje refleksje na ten temat, wyraża swoje obawy przed wkroczeniem w świat ludzi dorosłych.
W pierwszej strofie podmiot liryczny zdaje sobie sprawę, że pewien etap życia ma już za sobą, że musi być odpowiedzialny za siebie i za swoje czyny. Nie będzie mógł uciec przed problemami codziennego życia, będzie musiał brać udział w życiu politycznym swojego narodu, głosować. Tym samym stanie sięelementem jednej wielkiej całości jaką jest naród. Zostanie wpisany w schematy i stereotypy.
Ja liryczne zwraca swoją uwagę na komercjalizację życia i homogenizację kultury, wymieszanie się kultury wysokiej, elitarnej z kulturą masową. Nie sposób nie dostrzec ironii w porównaniu supermarketu do katedry.
Podmiot liryczny zauważa, że społeczeństwo ślepo ulega wzorcom zachodnim, czemu daje wyraz w zdaniu: "Wszyscy zaśpiewamy piosenkę napisaną przez to cudne Państwo".
Ludzie nie potrafią odnaleźć swojej roli w społeczeństwie, pisanie felietonów jest nazywane zajęciem dla prawdziwych mężczyzn. Niepokojące jest również to, że każdy może poprowadzić program kulturalny - to stwierdzenie stanowi komentarz do poziomu takich programów.
Osoba mówiąca w wierszu zwraca uwagę na hedonistyczne dążenia młodych ludzi, przywiązanie do wartości materialnych.
W utworze spotykamy się również z refleksją na temat poezji. Poeta próbujący przekazać swoją twórczośćczytelnikom, jest traktowany jak akwizytor, człowiek zachwalający i próbujący sprzedać przedmiot bezwartościowy. Ludzie są traktowani bezosobowo, o ich obecności decyduje mail lub sms.
Wiersz kończy się rezygnacją podmiotu lirycznego z dalszych dążeń; twierdzi on, że nic mu w życiu nie pozostało, że nie warto się starać i wychylać ponad innych.
Utwór jest wierszem białym, wersy mają nieregularną liczbę sylab, występuje podział na sześć sześciowersowych strof.
W wierszu występują środki stylistyczne takie jak: epitety np. "przedziwnetańce", "supersprawna zgodna siec komórkowa", anafora np. "skończyło się", przerzutnie. Liczne wykrzyknienia np. "baczność!", "skończyło się!" mają na celu zwrócenie uwagi czytelnika, wyeksponowanie tych wyrażeń.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury