profil

Biblia, Odyseja i legendy arturiańskie przekazują cos istotnego, nam ludziom z II i III tysiąclecia.

poleca 85% 388 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Homer

Tematem mojej rozprawki jest dowiedzenie ze Biblia, Odyseja i legendy arturiańskie przekazują cos istotnego, nam ludziom z II i III tysiąclecia.

Pierwszym moim argumentem będzie Biblia, która jest wyznacznikiem moralności, takim jak Dekalog i stanowi podstawę stosunków międzyludzkich niezależnie od wyznania. Niezwykłym zjawiskiem jest to, że po tylu latach istnienie, księga ta wciąż uznawana jest za autorytet. Biblia zawiera wiele przypowieści które od wieków są czytane, wciąż wzruszają, nie tracąc swej aktualności. Pismo święte przekazuje czytelnikom wskazówki dotyczące dobrego postępowania i ukazuje postawy godne naśladowania. Biblia jest kodeksem dobra i zła. Przykładem jest przypowieść o synu marnotrawnym ukazująca syna który roztrwonił swoje pieniądze i powrócił do swego domu okazując skruchę i chęć pokuty za grzechy. Ojciec jako obraz boga nie miał do niego ani pretensji ani żalu o pieniadze lecz przywitał go z otwartymi ramionami.

Kolejnym argumentem przemawiającym za potwierdzeniem mojej tezy jest to, że inspiracje i nawiązania biblijne nie ograniczają się do początków literatury polskiej. Jest ona głęboko zakorzeniona w tradycjach chrześcijańskich. Dla wielu współczesnych pisarzy i poetów Biblia jest natchnieniem. Od wieków, także malarze i rzeźbiarze czerpią z niej tematy.

Trzeci punkt to mity takie jakie „Odyseja” wywierają duży wpływ na dzisiejszy świat. Do dziś wywierają one niewyczerpalna skarbnice pomysłów, wątków i motywów. Odyseusz kojarzy się nam dziś z tułaczem, który lubi podróże możemy porównać go z niektórymi z ludzi dzisiejszych lubiących przygody i niebezpieczeństwa. Można wsiąść z niego przykład i nigdy nie poddając się w celu swojego życia ponieważ jeżeli zawsze się czegoś chce to można to osiągnąć.

Następnym i zarazem ostatnim punktem mojej rozprawki będą „legendy arturańskie” które pokazują nam prawdy moralne, a także to że życie jest pełne pułapek i pokus ale mimo to nie można dąć się zwieść i zawsze kroczyć droga dobra. Prinfical jaka bohater tekstu który niegdyś omawialiśmy jest to człowiek, który został poddany próba wierności jednak nie zszedł na drogę zła lecz podążył ścieżka która przystała na człowieka prawego.

Na podsumowanie powiem, że Biblia, mity i legendy powinny być częściej omawiane w szkołach ponieważ dają młodym ludziom przykład jak żyć i postępować a także pokazują uniwersalne wartości jak miłość do innych ludzi i to, że zawsze powinno się przestrzegać dekalogu nieważne od sytuacji.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata