profil

Antygona - streszczenie

poleca 84% 2500 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

Główną bohaterką tragedii Sofoklesa jest Antygona. Była ona postacią nadzwyczaj tragiczną, gdyż wywodziła się z rodu Labdakidów - dynastii na którą spadła wielka klątwa, przed którą nie było ucieczki.

Po bratobójczej walce królem Teb zostaje Kreon który, zgadza się na uroczysty pogrzeb Eteoklesa jako obrońcy ojczyzny. Surowo natomiast zabrania chować Polinicesa, uznając go za wroga i zdrajcę Teb. Antygona, siostra zmarłego wbrew perswazjom Ismeny postanawia pochować zwłoki brata. Schwytana przez straż, zostaje skazana przez Kreona na śmierć. Na wieść o wyroku króla Ismena, która przedtem odmówiła siostrze współudziału w jej czynie, chce teraz wziąć na siebie część winy i umrzeć razem z Antygoną. Jednak nawet mimo błagań syna Hajmona, zaręczonego z Antygoną król nie odwołuje swego okrutnego wyroku. Kiedy wróżbita Tyrezjasz ostrzega króla przed konsekwencjami wiążącymi się z wyrokiem sprzecznym z prawami boskimi, Krenon postanawia zmienić swą decyzję.

Niestety jest już za późno: Antygona powiesiła się zaś syn króla Hajmon przebił się mieczem przy jej zwłokach. Kiedy straszna wiadomość dociera do pałacu samobójstwo popełnia również żona Kreona - Eurydyka.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata