profil

Antygona - streszczenie

poleca 85% 117 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Scena 1:
Lektura rozpoczyna się rozmową tytułowej bohaterki ze swoją siostrą Ismeną, w której Antygona informuje Ismenę o swoich zamiarach dotyczących pochówku brata Polinejkesa (W skrócie Polinika) i liczy na jej pomoc. Ta jednak odmawia, boi się konsekwencji. Z rozmowy dowiadujemy się, że między Polinejkesem i Eteoklesem (bracia) doszło do bójki w której zginęli obaj. Eteokles, który rządził państwem Tebów został zaatakowany przez wygnanego Polinejkesa wraz z wojskiem Adrastosa dlatego obecny król Teb Kreon (który zaczął ponownie panować po śmierci Eteoklesa) postanowił uczcić go pogrzebem.Natomiast zdrajcę Polinika nakazał porzucić na pastwę drapieżnych ptaków. Antygona nie zgadza się z decyzją Kreona (jej wuja), gdyż uważa, że obaj powinni zostać potraktowani równo.
Scena 3
Kreon informuje wszystkich ludzi, że jeśli ktoś odważy się pochować lub opłakiwać Polinejkesa poniesie karę śmierci.
Scena 4
Strażnik informuje króla Kreona o tym, że Polinejkes został pochowany. Nie znają jednak sprawcy, dlatego Kreon straszy że jeśli strażnik nie znajdą sprawcy poniesie winę za pogrzebanie Polinika.
Scena 5
Strażnik przyprowadza Antygonę, która ponownie pochowała brata. Dziewczyna przyznaje się do winy, dochodzi między Antygoną,a Kreonem do dyskusji. Dziewczyna zostaje niewzruszona.
Scena 6
Wchodzi Ismena, która prosi Kreona o podzielenie kary. Kreon wydaje wyrok.
Scena 7
Przychodzi do Kreona Aimon (lub Haimon) syn króla i narzeczony Antygony. Prosi ojca o łagodną karę dla Antygony, ten jednak chce skazać ją na śmierć. Aimon mimo szacunku do ojca wychodzi.
Scena 8
Antygona zostaje zamurowana w piwnicy.
Scena 9
Ślepy wróżbita Tyrezjasz informuje Kreona o lawinie nieszczęść spowodowanych złymi postanowieniami Kreona. Bogowie mają go ukarać. Przestraszony Kreon karze pochować rozszarpanego Polinejkesa i wypuścić Antygonę.
Scena 10
Kreon wchodzi do piwnicy w której jest zamknięta Antygona, jego siostrzenica. Okazuje się, że popełniła samobójstwo przez powieszenie. Obejmuje ją zrospaczony Aimon , który widząc ojca rzuca ostre spojrzenie i chwyta za mieć. Kreon ucieka myśląc, że syn zamierza go zabić. Jednak okazuje się, że Aimon wbija sobie nóż w ciało. Umiera.
Scena 11
Eurydyka dowiaduje się o śmierci najbliższych (min. syna) i popełnia samobójstwo. Kreon się załamuje.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata