profil

Krainy geograficzne Polski - Karpaty

poleca 83% 1522 głosów

karpaty karpaty

1. Podział Karpat
Najwyższą częścią Karpat są Tatry zbudowane z granitów oraz skał osadowych- wapieni i dolomitów. Najwyższy szczyt Tatr to Gerlach w Słowacji (wysokość- 2655 m n.p.m.), a po stronie polskiej Rysy (2499 m n.p.m.).

2. Tatry i Kotliny Podhalańskie
Cały łańcuch Karpat powstał w orogenezie alpejskiej i ma charakter gór młodych. Obecny kształt gór to efekt procesów niszczących, zwłaszcza zlodowaceń. Ślady zlodowaceń to jeziora górskie oraz doliny U-kształtne. Tatry Wysokie, zbudowane z granitów, są wyższe i bardziej odporne na zniszczenie. Tatry Zachodnie, zbudowane z wapieni i dolomitów, są niższe i bardziej zniszczone.

3. Gospodarka i ludność Karpat
Najgęściej zaludnione są: Podgórze Karpackie oraz silnie zurbanizowana zachodnia część Karpat, a najsłabiej - Bieszczady i Beskid Niski.

Karpaty jako całość są obszarem słabo zurbanizowanym i słabo uprzemysłowionym. Istnieją jednak dwa wyjątki: Bielski Okręg Przemysłowy. Głównym ośrodkiem przemysłowym jest Bielsko-Biała. Zakłady przemysłu włókienniczego znajdują się także m.in. w Andrychowie i Skoczowie. Żywiec jest znany z browaru. Cieszyn jest ważny pod względem przemysłu metalowego i chemicznego.

Ośrodki miejsko - przemysłowe to m.in. Nowy Sącz, Jasło, Gorlice, Krosno, Jedlicze i Sanok. Ważny ośrodek przemysłu obuwniczego to Nowy Targ.

Elektrownie wodne są m.in. w Porąbce i Tresnej na Sole, w Różanowie i Niedzicy na Dunajcu oraz Solinie na Sanie.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy

Idealne na ściąge ;)

Żaaaaaaaaaalll

tekst ch..owy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata