profil

Czy i dlaczego „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego można nazwać hymnem życia?

poleca 85% 896 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Ostatnimi czasy zadawano mi wiele pytań, które skłoniły mnie do głębokich refleksji. Jedno z nich brzmi następująco: czy powieść Stefana Żeromskiego „syzyfowe prace” można nazwać „radosnym hymnem życia na przekór wszystkiemu”? Jest to bardzo trudne pytanie, z którym spróbuje sobie poradzić i odpowiedzieć przedstawiając następujące argumenty.
Pierwszy z nich mówi o tym jak główny bohater Marcin szuka pocieszenia w Bogu. W głębokiej modlitwie, która daje mu ukojenie i radość. Borowicz bardzo cierpi a dzięki miłości odnajduje sens życia i daje świadectwo swej wiary.
Mimo religijności chłopca cieszą i takie rzeczy jak na przykład obrzucenie błotem pana Majewskiego czy ryzyko, które towarzyszyły mu na spotkaniach u Gontali. Dawał on tym samym przykład swej odwagi i chęci poznania swata.
Ogromna przyjemność sprawiały Borowiczowi wakacje, które najczęściej spędzał w rodzinnych Gawronkach polując czy spacerując po lesie.
Kolejnym argumentem, który świadczy o tym, że utwór ten to„radosny hymn życia” jest miłość Marcina do Anny Stogowskiej. To uczucie tkwiło w jego sercu tak głeboko, że najmniejsze spojrzenie „Biruty” sprawiało, że Borowicza ogarniała fala ciepła, szczęścia i ogromnej miłości, jaka darzył tą dziewczynę.
Bardzo ważnym momentem w życiu młodego chłopca było wysłuchanie „Reduty Ordona” recytowanej przez Andrzeja Radka tym bardziej w chwili wyjazdu ukochanej Anny. Marcin odnalazł w swym sercu uczucie do ojczyzny mimo smutku spowodowanego wyjazdem „Biruty”. Marcin stał się patriota. Zaczal nowy etap życia, w który pomógł mu wejść Andrzej Radek podając Borowiczowi swa dłoń. Była mu ona, bowiem wtedy bardzo potrzebna.
Jestem pewna, że utwór ten można nazwać „radosnym hymnem życia” i ze mimo trudnej egzystencji Polaków opisanych w tym utworze ich żywot był przepełniony miłością do bliskich jak i do kraju, za który gotowi byli oddać swe życie, lecz dopiero po swej metamorfozie, gdyż wcześniej ich umysły pochłonięte były tym, co wpajali im rosyjscy nauczyciele.



Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta