profil

Czy i dlaczego "Syzyfowe prace" można nazwać radosnym hymnem życia na przekór wszystkiemu - rozprawka.

poleca 84% 1053 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tytuł "Syzyfowe prace" jest nawiązaniem do mitologicznej opowieści o królu Syzyfie, który za swoje zachowanie wobec Zeusa został surowo ukarany. Musiał wtaczać pod górę ogromny głaz, który w nieskończoiność wymykał mu się z rąk i musiał zaczynjac daremną pracę od nowa.Dziś określenie "syzyfowa" praca oznacza bezowocny, bezskuteczny wysiłek. Lecz jaki związek mają "Syzyfowe prace" z radosnym hymnem życia? Na pytanie "czy i dlaczego "Syzyfowe prace"mozna nazwac radosnym hymnem żynia na przekór wszystkiemu " postaram się odpowiedziec w następnej części mojej pracy.

W powieści Stefana Żeromskiego Syzyfa "zastępują"nmauczyciele, którzy nadaremnie próbują narzucić język i kulturę rosyjską w szkole. Jednak uczniowie klerykowskiego gimnazjum pomimo wszelkich kar, gróźb oraz konfliktów łamią zakazy rusyfikatorów, a także sprzeciwiają się im, np. sprzeciw Figi Waleckiego skierowany przeciwko nauczycielowi histohii, który przeinaczał fakty historyczne. Gimnazjaliści są wytrwali i wytrzymali w swoich dążeniachdo odrodzienia kraju. Organizują potajemne spotkania u Gontali, korzystając z "przywilejów młodości". Czytają zakazane lektury, rozmawiją oraz śpiewają hymn w kościele w języku ojczystym, co świadczy o patriotyzmie, a także przywiazaniu do polskiej kultury i języka.Dobrym przykładem może być recytacja "Reduty Ondona" przez Zygiera, jak również żadanie o pisanie jego imienia i nazwiska po polsku.

W trakcie walki uczniów o odrodzenie Polski, rodzi się przyjaźń Marcina Borowicza z Andrzejem Radkiem,którzy razem próbują coś zdziałać.
W czasie przygotowań do matury marcinek przeżywa swoją pierwszą miłość, która daję mu nadzieję i siłę na dalszą walkę o kulturę polską.

Uważam, iż "'Syzyfowe prace" są radosnym hymnem życia na przkór wszystkiemu, gdyż uczniowie klerykowskiego gimnazjum, pomimo preji wywieranej przez nauczycieli, dążą do odrodzenia Polski i jej kultury, a także robią wszystko, żyby ich wysiłki nie były syzyfową pracą.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi