profil

Czy słusznie średniowiecze nazywane jest epoką ciemnoty i upadku.

poleca 85% 272 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Styl gotycki

Średniowiecze uważane jest przez większość ludzi za epokę ciemnoty i upadku, ja nie zgadzam się z tą opinią. Według mnie rozwój różnych dziedzin kultury nastąpił również w średniowieczu.
Życie średniowiecznych ludzi było podporządkowane Bogu. Wydaje mi się, że te starania by przypodobać się najwyższemu umożliwiły rozwój tej epoki. Największą rolę w jego rozwoju miał kościół. W tamtym okresie powstało wiele wspaniałych obrazów, które miały na celu ozdobienie kościołów i domów. Według mnie malarstwa rozwinęło się do tak wysokiej formy ponieważ w średniowieczu żyło bardzo mało osób potrafiących czytać, a dokładne obrazy i rzeźby potrafiły w łatwy sposób przekazać każdemu informacje. Istotne było to, że cechą sztuki średniowiecza był uniwersalizm. Sztuka była dla wszystkich, starano się doprowadzić do sytuacji w której każdy rozumiał by przesłania i dlatego obrazy i rzeźby miały szansę na rozwój. Ciekawą rzeczą jest to, że gardzono sławę, więc autorzy tych wspaniałych dzieł nie ujawniali się.
Tak jak malarstwo również rzeźbiarstwo rozwinęło się w okresie średniowiecza, a dla Polaków możliwością do zaszczytu są wspaniałe rzeźby Wita Stwosza. Ołtarz jego autorstwa w kościele Mariackim zyskał sobie sławę w całej Europie, a każdy kto go oglądał musi uznać jego wielkość i piękności. Rzeźby nie było wykorzystywane jedynie jako ołtarze, ale również wiele płaskorzeźb ozdabiało mury kościołów.
Średniowieczna architektura, a przede wszystkim styl gotycki przekonuje nas, że na pewno nie można mówić o wiekach średnich jako epoce ciemnoty. Jedynie budownictwo wczesnego średniowiecza nie było zbyt okazałe. Styl romański (XI-XIII w.) charakteryzuje się prostotą formy i „ciężkim” stylem. We wnętrzu panował półmrok, gdyż okna tych budynków były niewielkie. Kościoły te były zdobione przez płaskorzeźby, ale i to nie tworzyło z nich czegoś wyjątkowego. Styl jesieni średniowiecza w architekturze – styl gotycki był zupełnie inny. W nim zaskakuje nas wysokość kościołów i wież, które rywalizowało o to, by być jak najbliżej Boga. Gotyckie budowle są bardziej delikatne niż romańskie. Występuje tam wiele łuków, a wnętrze rozświetlane jest przez niesamowite witraże. Dachy są strzeliste . Wspaniałą gotycką budowlą jest katedra w Notre Dame. W Polsce nie ma takich wielkich i okazałych budowli, ale jako przykłady stylu gotyckiego można podać kościół Mariacki, i zamek krzyżacki w Malborku.

W średniowieczu nastąpił również rozwój literatury. Autorami dzieł byli najczęściej mnisi, jedni z nielicznych wykształconych osób w państwie. Pisano hagiografie, historiografie i utwory rycerskie. Utwory te miały na zadaniu upodobanie się Bogu, zachęcały do przybierania postaw życiowych bohaterów literackich, uczyły ludzi jak powinno się żyć. Z średniowiecznych utworów dowiadujemy się jakie były najważniejsze wartości w życiu ludzi tamtego okresu i co powinni oni robić, aby osiągnąć szczęście.

Argumentem który przekonuje o ciemnocie i upadku tej epoki może być to, że bardzo mało było osób wykształconych. Całe życie ludzi średniowiecza było poświęcone ojczyźnie i Bogu, ludzie ci mieli mało zainteresowań i nie rozwijali się tak szybko jak w innych epokach. Życie kulturalne tamtej epoki odbywało się w bardzo wąskim gronie, na dworach i w kościołach. Zwykli ludzie prowadzili proste życie.
Według mnie argumenty przeczące temu, że średniowiecze było epoką ciemnoty, są bardziej przekonujące od tych, popierających. Uważam, że rozwój kultury podczas jesieni średniowiecza dał podstawy do powstania następnej epoki – renesansu. Przecież Michał Anioł i Leonardo De Vinci tworzyli dla kościoła, który odegrał taką ważną rolę w rozwoju średniowiecza.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury