profil

Historia starożytnego Egiptu

poleca 82% 1840 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Egipt zapewne nie mógłby stać się tak bogatym i silnym państwem, gdyby nie Nil. Historyk grecki Herodot nazwał ten kraj "darem Nilu". Jest to trafne określenie, ponieważ co roku Nil wylewał, nanosząc żyzny muł na piaszczystą, suchą glebę, co umożliwiało rozwój rolnictwa.


Starożytni Egipcjanie uprawiali zboże, cebule, groch, ogórki i inne warzywa. Nawadniali ziemie za pomocą systemu kanałów doprowadzających wodę z Nilu. Rzekę uważali za boga o imieniu Hapi, który obdarza ich urodzajem. Nie zawsze jednak mogli na Nilu polegać, ponieważ zdarzały się lata suszy, kiedy nie wylewał. Większość mieszkańców starożytnego Egiptu pracowała na roli. Uprawiali oni ziemie, a także hodowali krowy, owce, kozy i świnie. Egipcjanie chętnie polowali na dzikie zwierzęta i chwytali w sidła ptaki. Zajmowali się też rybołówstwem, ale niejednokrotnie łowili ryby wyłącznie dla przyjemności.


Około 4000 lat pne istnieją dwa państwa : Egipt Górny i Egipt Dolny. 3200 lat pne oba państwa łączą się tworząc Egipt. Władców Egiptu nazywano faraonami. Byli oni nie tylko królami - uważano ich także za bogów. Faraon był jednocześnie najwyższym kapłanem, głównym sędzią i naczelnym dowódcą armii. Niejednokrotnie żenił się z własną siostrą, a ich syn stawał się jego następcą Szczególną pozycje w kraju zajmowali kapłani, a także urzędnicy wyznaczani przez faraona, którzy faktycznie rządzili krajem (często spokrewnieni z władcą). sprawowali oni piecze nad skarbem, zajmowali się polityką wewnętrzną i zagraniczną, prowadzili rejestry podatków.


Następną grupą społeczną byli urzędnicy. O tym , czy jest się urzędnikiem , nie decydował majątek. Możliwe było , aby został nim ktoś , nawet biedny , lecz mądry i dobrze wykształcony. Do zadań tejże warstwy społecznej należało organizowanie prac irygacyjnych , nadzorowanie budowania piramid , świątyń ,zbieranie podatków , a także organizowanie wypraw do sąsiednich państw po potrzebne surowce. Kolejna grupa społeczna , to kapłani. Poświęcali oni całe swoje życie Bogom. Musieli przestrzegać ustalonych zasad (m.in. nie mogli jeść niektórych potraw) i całe swoje życie poświęcali konkretnemu Bogu. Ostatnia z "grup rządzących" w Egipcie , to dowódcy ,którzy oczywiście mieli za zadanie obronę i powiększanie granic państwa. W Egipcie wyróżniano dwie grupy "rządzone" : chłopów i niewolników. Chłopi byli pod opieką i władzą faraona. Uprawiali oni ziemię , a wolnym czasie budowali piramidy , tamy , kanały , baseny itp. Niewolnicy w Egipcie byli nieliczni , przede wszystkim pochod!


zili z Azji lub z Afryki. Nie zajmowali się uprawą roli , byli wyłącznie służącymi w domach.


W Egipcie występował rozwój wszelkich rzemiosł , wspomniane prace irygacyjne , a także rozwinęła się tu w znacznym stopniu żegluga. Drogą Nilu ludzie przewozili listy , budulec itp. Była to droga szybka i tania. Egipcjanie byli doskonałymi matematykami i astronomami. Podzielili rok na 365 dni , wprowadzili lata przystępne. Potrafili obliczać pola powierzchni i objętości własnych pól uprawnych. Umieli doskonale balsamować zwłoki. Budowali wspaniałe piramidy.


Egipcjanie wierzyli w wielu Bogów. W starożytnym Egipci znaczenie i rangę poszczególnych Bogów wyznaczała wiara ludu , upodobania władców , a także pomysły kapłanów. Lud czcił przede wszystkim tych Bogów (znamy ich co najmniej kiluset!!!) , którzy byli bezpośrednio związani z rodziną , z miastem. Gdy rosło znaczenie któregoś z Bogów , umacniały się wpływy miasta , i odwrotnie: ranga miasta decydowała , o ogólno egipskim zasięgu wpływów jego patrona. W niektórych miastach działali kapłani teologowie , którzy opracowali naukę o naturze Bogów , świata , ich pochodzeniu. Tworzyli rodziny bogów , łącząc ich w pary , trójki itd. Najstarsi bogowie egipscy przypominali uosobione elementy natury. Tylko niewielka grupka osób znała i przede wszystkim rozumiała tok rozumowania kapłanów. Należeli do nich najwięksi myśliciele oraz sam faraon. Każdy z faraonów utożsamiał się z Horusem i był synem boga Ree. W ich otoczeniu znajdowały się Boginie Hathor. Większość Bogów posiadała swoje włas!


ne miasta , które stawały się stolicą Egiptu , w zależności od tego , jak bóg odpowiadał faraonowi. Egipcjanie byli bardzo religijni; bogowie odgrywali w ich życiu ważną rolę. Wierzyli również w życie pozagrobowe. Uważali, że zmarli odbywają podróż w zaświaty i tam żyją nadal w taki sam sposób jak na ziemi. Tak więc według ich wierzeń faraon pozostawał faraonem, a chłop - chłopem. Dla ułatwienia bogatym pozagrobowej wędrówki wznoszono zdobione malowidłami grobowce, które miały odzwierciedlać ich bogactwo. Zmarłym pozostawiano w miejscu pochówku jadło i napoje.


Nie trzeba chyba wspominac, że religia starożytnych była religia politeistyczną (wierzono w wielu Bogów) Najważniejsze z bóstw:


Amon


Król bogów. Sprawca urodzaju; powodował, ze plony były obfite, zwierzęta się mnożyły, a kobiety rodziły dzieci. Miał ciało człowieka i głowę barana z zakręconymi rogami. Czciciele budowali mu ogromne, kamienne świątynie.


Bes


Bóg urodzin, małżeństwa, tańców i wesołości. Był brzydki, miał pokręcone kończyny, garbate plecy i zwisający język.


Ptah


Bóg sztuki i rzemiosł. Łagodny i życzliwy, opiekun lekarzy i uzdrowicieli. Mąż Sekhmet, bronił ludzi przed jej napaścią.


Sekhmet


Bogini wojny, polkobieta, pollwica. Krążyła po polach bitew, żądna ludzkiego mięsa


Egipcjanie rozwinęli pismo obrazkowe przed pięcioma tysiącami lat. Jego znaki zwano "hieroglifami", od greckich słów oznaczają "święte inskrypcje", ponieważ były umieszczane głównie w świątyniach, grobowcach i na pomnikach. Na pierwszy rzut oka hieroglify sprawiają wrażenie zwykłych piktogramów, ponieważ przedstawiają ptaki, części ciała i przedmioty codziennego użytku. Z czasem stworzono jednak złożony system, w którym jeden hieroglif może oznaczać całe słowo, albo jeden dźwięk języka egipskiego. Dlatego też niektóre hieroglify pełnią rolę taką jak litery alfabetu. Pisanie za pomocą hieroglifów było czasochłonne., więc stopniowo rozwinął się szybszy system zapisu nazwany hieratycznym., a później jeszcze szybszy zwany demotycznym. U schyłku cywilizacji egipskiej kraj znajdował się pod władzą Greków, więc pisarze musieli opanować sztukę pisania literami alfabetu greckiego. Pismo hieroglificzne nie było zbyt wygodne do pisania listów i umów. Skomplikowane rysunki zwierząt, ptaków, i przedmiotów sprowadzano więc do prostszych, bardziej abstrakcyjnych kształtów w płynnym, zaokrąglonym piśmie zwanym hieratycznym, zawsze pisanym od prawej ku lewej. Przy pisaniu na zwojach papirusowych pisarze posługiwali się cienkimi trzcinowymi pędzelkami bądź piórami. Pisarze przechowywali pędzelki i pióra w drewnianych futerałach, które mogli zabierać ze sobą w podróż. Czarny alfabet robiono z węgla drzewnego lub sadzy, a kolorowe atramenty- czerwony, zielony, niebieski z minerałów rozcieranych na proszek i mieszanych z wodą.

Orgianl by Gutek 2005
gucioo.mylog.pl

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Ciekawostki ze świata