profil

Król Artur

poleca 80% 1404 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Legenda o Królu Arturze

Legenda opowiada o Królu Arturze, który w wieku 15 lat zostaje królem Brytanii i gromi Szkotów, Piktów i Sasów; zabija Childrika mieczem Ekskaliburem; zwycięża pogan, zdobywa Szkocję i Irlandię, poślubia Guinevere, zdobywa wiele krajów na kontynencie; jego dwór jest w Carlton. Prezentem ślubnym od króla Leodegrance’a, ojca żony Artura był okrągły stół. Artur, w późniejszym czasie został wezwany przez cesarza rzymskiego Lucjusza do zapłacenia haraczu, wypowiada mu wojnę i rusza na Rzym, zostawiając kraj i Guinevere pod opieką Modreda, swego siostrzeńca. Po drodze zabija olbrzyma z Góry Św. Michała. Tuż przed wkroczeniem do Rzymu dowiaduje się, że Modred, jego siostrzeniec przywłaszczył sobie jego królestwo wraz z królową. Wraca do kraju, zabija Modreda w bitwie, a sam, śmiertelnie ranny, zostaje zawieziony na wyspę Avalon. Guinevere wstępuje do klasztoru, Artur zaś czeka w Avalonie na właściwą chwilę powrotu do swego państwa.

Najsłynniejsi rycerze Okrągłego Stołu:

Lancelot, Tristram (Tristan), Lamerom należeli do najdzielniejszych rycerzy. Galahad był wzorem czystości obyczaju. Gawain – najdworniejszym. Gareth był sławny o wielkich rękach. Palamedes – Saracen, „Niechrzczony”; Kay był brutalnym samochwałą, a Modred – zdrajcą. Najsłynniejszym rycerzem Okrągłego Stołu był jednak Lancelot, który zakochał się w żonie Króla Artura, Guinevere. Dzielny wojownik i cudowny miłości, który nie cofa się przed żadnym upokorzeniem, nawet skompromitowaniem się jako tchórz na turnieju, jeśli tego zechce dama jego serca. Ojciec Galahada.

Pojęcia:

Okrągły Stół - Okrągły stół, zrobiony przez Merlina Karduelu dla Uchera Pendragona, który dał ów stół królowi Leodegrance’owi. Ten król zaś ofiarował go jako podarunek ślubny, wraz ze stu rycerzami, Arturowi, gdy ten wziął za żonę Guineverę, córkę Leodegrance’a. Stół był okrągły, aby wykluczyć wszystkie wszelkie spory o pierwszeństwo miejsc między 150 rycerzami, którzy przy nim zasiadali. Na zydlu każdego z rycerzy wyryte było imię tego, który miał je zajmować, ale jeden zydel, zwany Niebezpiecznym Miejscem był zarezerwowany dla rycerza, któremu było przeznaczone znaleźć św. Graala. Każdemu innemu, który by tam siadł groziła natychmiastowa śmierć. We właściwym czasie na zydlu pojawiło się imię Galahada, syna Lancelota.
Przy Okrągłym Stole miały odbywać się obrady rycerzy. Zawsze spotykali się przy nim w czasie Bożego Narodzenia opowiadając sobie nawzajem o swoich przygodach, zdarzeniach.

Król Artur – Artus, bajeczny król Celtów; mąż Guinevere; król Brytanii i gromi Szkotów, Piktów i Sasów; właściciel Okrągłego Stołu.

Święty Graal – był to kielich, do którego wg legendy spływała krew Jezusa umierającego na krzyżu. Odnaleźć go mógł tylko ktoś kto zachował czystość. Był nim Galahad.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty