profil

Konflikty w Afryce

poleca 82% 1116 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

KONFLIKTY W AFRYCE.

Nigeria – rywalizacja między plemionami Fulami, Joruba oraz Ibro, wyznają 2 religie – na pół islamskie na pół chrześcijańskie. Zyski z ropy naftowej rozkładane są przez skorumpowaną administracje państwową skąd każde z plemion chce rządzić. Od czasu odzyskania niepodległości – 1963r. – dokonano tu 6 wojskowych zamachów, wybuchły 2 wojny domowe. Władza przechodzi z plemienia do plemienia. Konflikty nie wygasły do dziś.

Somalia – prawie jednolita etnicznie (95%Somalijczycy)i religijnie (islam). Dzieli się na 6 zespołów rodowych, które rywalizują o pastwiska i wodę, a przyczyną jest susza od lat 90. Ponad 1 milion uchodźców opuścił kraj; zbrojnie interweniowało ONZ, ciągła pomoc humanitarna.

Ruanda (Rwanda) - do XV wieku mieszkali tu rolnicy z plemienia Hutu, z północy przybyli pasterze z plemienia Tutsi i podporządkowali sobie Hutu. W XX wieku wybuchł między nimi konflikt o ziemię. W 1974 roku Tutsi wymordowali ok. 1 miliona Hutu, a większość z plemienia Hutu uciekła za granicę, interweniowało ONZ.

Podoba się? Tak Nie