profil

Dlaczego w XX wieku pojawia się określenie "cywilizacja śmierci"?

poleca 85% 395 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sformułowanie "cywilizacja śmierci" zostało użyte po raz pierwszy przez naszego rodaka Jana Pawła II. Odnosiły się one do wieków jemu współczesnych czyli XX wieku. Co jednak skłoniło go do użycia tak drastycznych słów ? Co z punktu widzenia historycznego można nazwać wydarzeniami na tyle tragicznymi by uznać tamtejszą cywilizacje i jej członków za cywilizację śmierci ? Niestety jest wiele wydarzeń, które potwierdzają tezę o somo destrukcyjnych właściwościach tamtego społeczeństwa. Zacznijmy od początku …

Już otwarcie wieku dwudziestego zapowiadało nadchodzący pogrom. Państwa kolonialne kierowane przez żądzę pieniądza oraz bezdenną pokusę władzy zajmowały coraz to nowe kolonie. Niestety świat posiada ograniczone zasoby ziemi, więc aby zaspokoić swe pragnienie państwa kolonialne takie jak : Anglia, Rosja, Francja, Japonia, Włochy, USA oraz Niemcy zaczęły wchodzić sobie w drogę. Rodziły się nowe konflikty. Państwa imperatorów zaczęły kłócić się o swoje przez długi czas eksploatowane ziemie. Jednym ze słynniejszych konfliktów na tym podłożu był kryzys marokański w 1905 roku. Spór między Francją a Niemcami, według których Maroko powinno należeć do nich. Pierwszy kryzys marokański zakończył się konferencją państw kolonialnych w Algeciras w 1906 roku, na której poparta została Francją. Spotkanie mocarstw pokazało jedynie jak bardzo osamotnione na arenie międzynarodowej są Niemcy. Cesarz Niemiec poczuł się oszukany i urażony całą zaistniałą sytuacją. Od tej chwili jego działania miały zmierzać do uzyskania przewagi nad innymi mocarstwami, nawet kosztem wywołania wojny. Czara goryczy przelała się po zabójstwie w Sarajewie austriackiego arcyksięcia- Franciszka Ferdynanda. A ponieważ Austria była nielicznym sojusznikiem Cesarstwa Niemieckiego, więc na tej podstawie Niemcy poparły ich politykę. Data zamachu- 28 czerwca 1914 roku jest uznawana za początek I wojny światowej. Po stronie Niemieckiej walczyły Austria, Włochy (które jednak w 1911 przeszły na stronę wroga) oraz Turcja, Bułgaria. Sojusz ich został nazwany (bez Turcji i Bułgarii)- Trójprzymierzem. Strona przeciwna natomiast składająca się głównie z Anglii, Francji oraz Rosji nazwana została Trójporozumieniem (Ententa Cordiale). Do ententy później zaczęły się przyłączać inne państwa, takie jak: USA, Japonia, Włochy. Po ciężkich, krwawych i długich bezowocnych walkach, po stracie milionów żołnierzów z obu stron, wojna zakończyła się na korzyść ententy. Zwycięski nałożyli na przegranych olbrzymie sankcje, odebrali im sporne tereny i pozbawili kolonii.Dosłownie zmiażdżyli potęgę byłego Cesarstwa Niemieckiego. Pogłębiło to naród niemiecki w żałobie i nędzy.

Po I wojnie światowej doszło do krachu na giełdzie Stanów Zjednoczonych w 1926. Wielki kryzys dotknął większości państw europejskich. Społeczeństwa pogłębiały się w nędzy, niezadowoleniu i głodzie. Wiele inwestorów w tym czasie popełniało samobójstwa niewidząc szansy na polepszenie. Były to również czasy okrutne – konsekwencja I wojny światowej.

Wydarzenia i skutki I wojny światowej były dramatyczne: głód, cierpienie, śmierć tysięcy ludzi. Jednak apogeum dramatów tego wieku przypadł na lata 1939-1945. Były to czasy nieznające litości. Masowe mordy na podłożu rasowym, broń dalekiego zasięgu, śmierć żołnierzy i milionów cywili- II wojna światowa.

Po pierwszej wojnie światowej Niemcy czuły się upokorzone. Pogłębiający się kryzys wywołał niezadowolenie wśród społeczeństw. Ludzie potrzebowali silnego przywódcy. I taki się też znalazł – Adolf Hitler. Był to człowiek pałający gniewem, ksenofob. Odpowiedzialnością za wszystkie nieszczęścia obarczał Żydów, homoseksualistów oraz Słowian. Uważał, że naród niemiecki to rasa nadludzi, wszyscy inni stoją na niższym poziomie, stworzeni po to, by usługiwać rasie "panów". Swoją ideologię zawarł w pracy "Mein Kampf" . Adolf Hitler przejął władzę w państwie legalnie. Po objęciu kontroli przekształcił ustrój w totalitarny. Zaczął realizować swoje plany w roku 1939. 1 września 1939 zaatakował Polskę. Choć broniliśmy dzielnie naszego kraju (przykładem może być heroiczna obrona Westerplatte) nie udało nam się pokonać doskonale wyszkolonego i uzbrojonego wroga. Po objęciu kontroli nad Polska, Hitler podzielił nasz kraj na Generalne Gubernatorstwo a resztę kraju wcielił do Rzeszy. Przystąpił również do eksterminacji Żydów oraz Słowian. Utworzył obozy koncentracyjne. Żydzi oraz głównie inteligencja polska pracowali tam w bardzo ciężkim warunkach, przymierając głodem za darmo. W ten sposób oraz przy "pomocy" masowych egzekucji zginęło ok. 50 mln ludzi, 35 mln natomiast zostało inwalidami.

Na szczęście Niemcom nie powodziło się na froncie. Jedną z poważniejszych klęsk było fiasko próby zdobycia Rosji. Mróz działał na niekorzyść Niemców. Po tym wydarzeniu tzw. przez Hitlera arianie zaczęli ponosić coraz większe klęski. Przywódca zaczął chorować, nie panował nad sytuacją. Wróg by zbyt potężny: USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja. W końcu 30 kwietnia 1945 Adolf Hitler w obliczu beznadziejności sytuacji popełnił samobójstwo. Był to koniec wojny z Niemcami. Jednak na froncie walczyli inni sprzymierzeńcy wodza arian, min. Japonia. Jej kres jednak przyszedł szybko. Stany Zjednoczone chcąc pomścić atak na Pearl Harbour zrzuciły 6 sierpnia 1945 bombę atomową na Hiroszimę i 9 sierpnia na Nagasaki. Japonia po tym ataku nie mogła już się dźwignąć. 2 września 1945 podpisała akt kapitulacji i tym samym wojna dobiegła końca.

Po wojnie ludzie chcieli zadośćuczynienia za ludobójstwo jakiego dokonali się naziści i faszyści. Rozpoczął się proces w Norymberdze (1945-1946). Najwięksi zbrodniarze zostali ukarani za zbrodnie jakich dopuścili się podczas wojny. Częstym wyrokiem była również śmierć.

Mapa polityczna po wojnie zmieniła się. W Polsce zmienił się również ustrój. Rosja narzuciła nam komunizm podobnie jak wielu innym słowiańskim krajom. Stalin- przywódca ZSRR podobnie jak Hitler był człowiekiem niezrównoważonym. Wszędzie doszukiwał się spisku. Przeprowadził w szeregach swojej kadry wielką czystkę. W ten sposób zginęło mnóstwo często niewinnych osób. Stworzył również łagry- obozy pracy, w którym panowały straszne warunki. Śmierć była tam również częstym gościem. Dopuścił się mordu na polskich oficerach. Radzieckie jednostki dokonały egzekucji pod Katyniem. To tylko niektóre z mordów jakich dopuścił się wódz ZSRR.

Dodatkowo cały czas trwające konflikty w Afryce i na Płw. Arabskim, w którym ginie potężny odsetek ludności.

Konflikty i wojny trwają od wieków. Od początku ludzkiej cywilizacji, jednak w XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój techniki w tym również i broni, która miała o wiele większy zasięg jak szable czy bagnety. Ludzie XX wieku źle użyli swojej wiedzy tworząc nowe coraz bardziej niebezpieczne środki ataku. Gospodarka, ekonomia polityka napędzają produkcję broni masowego rażenia. Na świecie jest wystarczająco dużo takich środków bojowych by wyjałowić cała naszą planetę. Wierzę, że właśnie to oznacza stwierdzenie "cywilizacja śmierci". Cywilizacja, która dąży do samounicestwienia, ludzie którzy nie zdają sobie z tego sprawy wszczynają konflikty, które mogą skończyć się tragicznie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

zajebista praca xD

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 6 minut

Ciekawostki ze świata