profil

Budowa i cykl rozwojowy tasiemców

Ostatnia aktualizacja: 2021-10-06
poleca 83% 2939 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tasiemce są płazińcami, czyli robakami płaskimi.

W budowie ich ciała obok ektodermy i entodermy uczestniczy także trzecia warstwa komórek zarodkowych - mezoderma (trójwarstwowce). Z mezodermy zbudowana jest większa część ciała i z niej tworzy się wiele narządów.

Ciało płazińców jest przeważnie wydłużone i grzbietowo - brzusznie spłaszczone (można w nim wyróżnić przód i tył).Układ nerwowy (pasmowy) tasiemce mają zbudowany z podłużnych pni, połączonych ze zwojami głowowymi. Układ wydalniczy ma charakter protonefrydialny, tzn: jest zbudowany z rozgałęzionych, cienkich rureczek uchodzących na powierzchni ciała otworkami, a zaczynających się w ciele komórkami płomykowymi. Płazińce oddychają całą powierzchnią ciała, występuje u nich także oddychanie beztlenowe. Tasiemcom brak układu pokarmowego; są obojnakami, czyli posiadają układ rozrodczy męski jak i żeński.

Tasiemiec uzbrojony to pasożyt jelitowy człowieka. Żywicielem pośrednim jest świnia, która zaraża się spożywając pokarm zarażony jajami tasiemca znajdującymi się w odchodach ludzkich.

W przewodzie pokarmowym świni powstają larwy - onkosfery.

Taka larwa ma sztyleciki, dzięki którym przebija ścianki przewodu pokarmowego, a następnie naczyń krwionośnych i wraz z krwią dostaje się do mięśni. Tam otorbia się i przekształca w wągra - kolejne stadium larwalne. Wągier przypomina pęcherzyk, a wewnątrz niego znajduje się główka tasiemca. Zarażone wągrami tasiemca mięso wieprzowe, z reguły pochodzące z pokątnego uboju i nie poddane badaniom kontroli sanitarnej, staje się źródłem zarażenia człowieka. W przewodzie pokarmowym człowieka z wągra wycofuje się główka tasiemca, pęcherzyk zaś opada. Główka zaopatrzona w przyssawki i wieniec haczyków przyczepia się do ściany jelita cienkiego. Szyjka rozpoczyna produkcję członów, z których ostatnie, dojrzałe człony zawierają silnie rozbudowany układ rozrodczy (w szczególności macicę wypełnioną jajami). Podczas defekacji (wypróżniania) kał wraz z jajami czy nawet oderwanymi członami tasiemca wydalany jest na zewnątrz.

Tasiemiec nieuzbrojony od tasiemca uzbrojonego różni się tym, że:
nie ma haczyków, osobnik dorosły tasiemca nieuzbrojonego jest dłuższy (osiąga długość do 12 metrów) od osobnika dorosłego tasiemca uzbrojonego (osiąga długość od 2 do 8 metrów), u tasiemca nieuzbrojonego żywicielem pośrednim jest bydło a u tasiemca uzbrojonego żywicielem pośrednim jest świnia, niekiedy człowiek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty