profil

„Każdy człowiek na kuli ziemskiej ma skarb, który gdzieś na niego czeka. Tam, gdzie jest twój skarb, jest i twoje serce. I musisz ten skarb odnaleźć, aby mogło nabrać prawdziwego sensu wszystko, co do tej pory odnalazłeś na swej drodze.”

poleca 85% 839 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Każdy człowiek na kuli ziemskiej ma skarb, który gdzieś na niego czeka. Tam, gdzie jest twój skarb, jest i twoje serce. I musisz ten skarb odnaleźć, aby mogło nabrać prawdziwego sensu wszystko, co do tej pory odnalazłeś na swej drodze.”

Każdy człowiek czegoś w życiu poszukuje. „Człowiek, który nie zmierza do jakiegoś celu, nie osiągnie żadnego” jak powiedział kiedyś Anatole France. Jednak w twoim życiu nadejdzie moment, gdy zorientujesz się, że czegoś ci brakuje, że nie osiągnąłeś tego, czego chciałeś. Wtedy myślisz, że gdzieś czekał na ciebie Skarb, a ty go ominąłeś - straciłeś na zawsze. A jednak musisz wierzyć, że on na ciebie nadal czeka, a razem z nim znajdziesz swoje serce i szczęście.
Skarbem może być wszystko co znajdujesz w życiu, czego pragniesz całym sercem. I nie musi to być rzecz materialna, jak pieniądze, ale na przykład przyjaźń, miłość albo to, że ktoś tobie ufa. Dla dziecka Skarbem jest obecność rodziców, wspólna zabawa, czy upominki otrzymywane od bliskich. Dorosły swoim Skarbem może nazwać ukochaną osobę, pomyślność w życiu, sukcesy zawodowe, a osoba starsza dobre zdrowie i spokój. Skarbem może być również chwila spędzona z przyjaciółmi lub rodziną.
Skarbów trzeba szukać wszędzie, bo one czynią życie piękniejszym. Jest pewna piosenka: „Małe szczęścia” Roberta Jansona, która mówi o tym, że życie jest piękne, dopóki potrafimy to piękno dojrzeć i uchwycić.
„ (…)Póki radość jest w nas
Póki wciąż śpiewa ptak
Warto żyć, warto śnic, warto być
Póki śmiech tłumi łzy
Póki wciąż mamy sny
Warto śmiać, cieszyć się, warto
Kochać(…)” (słowa: Andrzej Ignatowski)
Małe szczęścia czekają na nas na każdym kroku. Nie wolno nimi gardzić, tylko dlatego, że są niewielkie, bo jak powiedział Horacy: „Dodaj małe do małego, a powstanie wielki stos”. Jeśli na dużym szczęściu ci bardzo zależy, to możesz je odnaleźć w życiu w postaci małych radości, którymi należy się cieszyć.
Dla wielu współczesnych ludzi Skarb kojarzy się głównie z dobrami materialnymi, o których posiadanie stale zabiegają. Im szczęście kojarzy się z domem z ogródkiem, kontem w szwajcarskim banku i wygraną w „totolotka”. Prawdziwą wartość najdrobniejszych rzeczy poznajesz dopiero wtedy, gdy zostają ci odebrane. Wtedy wiesz jak bardzo były cenne i upragnione. W gonitwie za tymi dobrami, często nie jesteś w stanie zrozumieć, że twój Skarb był cały czas bardzo blisko, ale ty go nie zauważyłeś, zaślepiony innymi ideami.
„Kiedy szukałem Skarbu, wszystkie dni były jasne, bo wiedziałem, że każda godzina stanowi cząstkę marzenia o odkryciu go. Kiedy szukałem Skarbu, to po drodze spotkałem to, czego nigdy nie mógłbym odkryć, gdybym nie miał odwagi sięgnąć po rzeczy niemożliwe...” to inny cytat z „Alchemika” Paulo Coelho. Samo szukanie jest ważne i choćby nie udawało się znaleźć Skarbu, to nie wolno tracić nadziei, trzeba wierzyć, że gdzieś nadal na ciebie czeka.
Nie przekonasz się, czy warto szukać Skarbu, dopóki nie zaryzykujesz. A jeśli nawet „wyprawa” – poszukiwanie będzie trudne, to i tak okaże się, że było warto. Zrozumiesz, że wszystkie niepowodzenia i przeciwności losu nie były tak trudne do zniesienia, jak ci się na początku wydawało. Może nawet zrozumiesz, że były potrzebne, bo dzięki nim jeszcze bardziej doceniasz swój Skarb...
„Działanie nie zawsze przynosi szczęście, ale nie ma szczęścia bez działania” (Benjamin Disraeli). Kiedy znajdziesz Skarb, uznaj go za jedno z kolejnych doświadczeń i natychmiast wyznacz sobie następny cel. Nie bój się podejmować ryzyka, pamiętaj że poszukiwanie szczęścia jest równie ważne, jak jego znalezienie.
Już od wieków ludzkość zgłębia tajemnice szczęśliwości. Liczni filozofowie i poeci stawiali sobie pytanie: „Jak osiągnąć i czym jest szczęście?”. Nawet współcześni artyści w swojej twórczości często do tych pytań nawiązują. O ile pojęcie „Skarbu” i „szczęścia” zmienia się wraz z historią, o tyle istota poszukiwania i dochodzenia do celu jest tak samo ważna i od tysiącleci niezmienna. Dla wszystkich jednak najistotniejszym jest rozpoczęcie poszukiwań i próba wyznaczenia i osiągnięcia Skarbu.
Więc idź i poszukaj tego, co pozwoli ci poznać sens szczęśliwego życia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty