profil

Jak żyć by osiągnąć szczęście?

poleca 85% 370 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jan Kochanowski był jednym z najwybitniejszych poetów renesansowych w Polsce. W jego dorobku twórczości znajduje się wiele pieśni, w których można odnajdywać prawdy życiowe, oraz cykl fraszek. Jako przedstawiciel młodego pokolenia XXI wieku jestem skłonny twierdzić, iż w dziełach Kochanowskiego można odnaleźć odpowiedź na pytanie: Jak żyłby osiągnąć szczęście?
Poparciem tej tezy jest fraszka: "Na dom w Czarnolesie", w której znajduje się topos arkadii, czyli sielankowego życia. Podmiot liryczny zwraca się do Boga o skromne, lecz godne życie. Prosi Boga, by przeżyć godnie swoje życie, bez zbytnich majątków. Zależy mu na ludzkiej życzliwości, zdrowiu. Również dla młodych ludzi XXI wieku najważniejsze powinno być ciepło domowego ogniska, rodzina a nie bogactwa i rzeczy materialne, które dają ludziom jedynie chwilową pociechę.
W czasie przeprowadzki napisał fraszkę „Do gór i lasów”, gdzie snuł refleksje nad własnym życiem. Poeta przegląda wszystkie karty swego życia, począwszy od najmłodszych lat, które spędził pośród gór i lasów, poprzez lata studiów, podróże po niemal całej Europie, służbę na dworach, czasy święceń kapłańskich, aż do chwili, gdy jego skronie zaczynają pokrywać się siwizną, a on nadal stara się wykorzystać z pożytkiem każdą cenną chwilę według zasady epikureizmu „Carpe diem”.
Fraszka „Na lipę” przedstawia refleksje Kochanowskiego nad sielskim odpoczynkiem, zbrataniem się z natura. Poeta obdarza tytułową lipę cechami ludzkimi. Lipa zwraca się do przechodnia, zachwalając odpoczynek w cieniu jej łożyskowych gałęzi i w spokoju płynącego z tego bezpośredniego kontrastu z przyjaznym człowiekowi światem przyrody. Natura dostarcza człowiekowi różnych pożytków, a życie zgodne z nią daje ludziom ukojenie, beztroskie chwile i szczęście.
Jan Kochanowski we fraszce „O żywocie ludzkim” wyraża przekonanie, że życie ludzkie jest ulotne i wszystkie sprawy, które człowieka zajmują i które są dla niego ważne, to fraszki, czyli rzeczy lekkiej wagi, mające w rzeczywistości niewielkie znaczenie. Nie warto dbać o urodę, pieniądze czy sławę, gdyż i tak wszystko przemija „jako polna trawa” i znikniemy z tego świata tak jak znikają w worku kukiełki po skończonym przedstawieniu, niemające wpływu na swój los. Zgodnie z tym przekonaniem, życie człowieka zależne jest od sił wyższych, za które można uznać Boga lub los.
We fraszce „Do fraszek” poeta pochwala ich wartości, które choć pozornie drobne i błahe, stały się dla twórcy istotną formą wypowiedzi poetyckiej. Cały czas powinniśmy wyciągać wiele wniosków z tych wspaniałych utworów, a na pewno uniknęlibyśmy wielu nieprzyjemnych sytuacji w naszym życiu i zrozumieli wiele skomplikowanych spraw.
Twórczość Kochanowskiego jest uniwersalna, czyli ponadczasowa. Prawdy życiowe odnajdzie w jego pieśniach człowiek każdego pokolenia. Nigdy nie stracą na swojej wartości i na zawsze pozostaną prawdą dla ludzi.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury