profil

"Pytasz co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną" (Jan Lechoń). Omów problem wyboru wartości na przykładach bohaterów literackich z różnych epok.

poleca 85% 2284 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles Adam Mickiewicz

Każdy człowiek jest indywidualnością, dlatego też rożne wartości są dla niego ważne. Dla jednej osoby może to być miłość, a dla innej honor czy praca. Na przestrzeni epok zauważyć można takie zbiorowe "skłonności" do hołdowania pewnym wartościom. Zjawiska te związane są z wydarzeniami historycznymi, świadomością człowieka żyjącego w danej epoce.

Już w Antyku, gdzie kształtowała się kultura europejska, Sofokles w swojej tragedii pod tytułem "Antygona" pokazuje oblicza ludzkiej natury. Tytułowa bohaterka przezywa swój wewnętrzny dramat wyboru pomiędzy obowiązkiem wobec zmarłego brata narzuconym przez bogów a zakazem pochowania go wydanym przez Kreona. Antygona musi wybrać wartość największą dla niej, ma przed sobą problem: "prawo ludzkie czy boskie". Decyduje jednak, że pochowa brata, chociaż wie, czym to grozi, jaką karę musi ponieść. Antygona popełnia samobójstwo. Bohaterka dokonuje wyboru, wybiera wartość dla niej największą, konsekwencje musi ponieść.
Jak wspominałam wcześniej charakter epoki określał zachowanie ludzi w niej żyjących.

Najlepszym przykładem na udowodnienie tej tezy jest "Pieśń o Rolandzie" stworzona w średniowieczu przez anonimowego twórcę. Bohater, jak przystało na rycerza, jako główne wartości, które kierowały jego życiem, uznawał Boga, honor i ojczyznę. Roland był rycerzem króla Karola Wielkiego w 778r. wziął udział w wyprawie do Hiszpan zajętej przez Saracenów (niewiernych). Duma i średniowieczne poczucie honoru nakazywały mu samodzielność działania. Mimo trudnej sytuacji na polu bitwy nie wezwał pomocy, a tym samym naraził swoich rycerzy na śmierć. Zginęli wszyscy łącznie z nim, ale honor średniowiecznego rycerza został obroniony.
Jeśli porównalibyśmy Antygone i Rolanda - bohaterów dwóch różnych epok, to cechą ich łączącą byłoby na pewno to, iż obydwoje musieli zapłacić za wyznawanie określonych wartości własnym życiem. Bo gdyby Roland nie był tak honorowy i wezwał posiłki do pomocy, to może cała ta historia skończyłaby się inaczej. Ale wierzył, że chociaż zginie, to pozostanie wierny swoim zasadom.

W Romantyzmie honor także był ważną wartością, lecz zmienionym rozumieniu. Weźmy tu za przykład bohatera utworu Adama Mickiewicza "Konrada Wallenroda", który walczył o ojczyznę, lecz był niczym "lis i lew", uznawał bowiem te dwa sposoby walki, a nie jak Roland tylko walkę honorową. Wallenrod dopuszcza się zdrady i oszustwa. Nie są to także metody etyczne. Konrad dobrze zdaje sobie sprawę z przewagi wroga, wie, że na polu otwartym walka równoznaczna jest z przegraną. Poświęca nawet swoje życie osobiste, całkowicie poświęca się służbie dla ojczyzny. Kiedy osiąga swój cel zapobiega zniszczeniu ojczyzny przez Krzyżaków. Popełnia samobójstwo, bo nie potrafi żyć ze świadomością zdrady. Konrad jest bohaterem niezwykle skomplikowanym, dwie najważniejsze dla niego wartości, czyli honor, ojczyzna zamiast łączyć się ze sobą, w jego przypadku przeciwstawiają się sobie.

Widzimy więc, że różne wartości są ważne dla różnych ludzi. Historia była dla nas, Polaków także bardzo okrutna. W tym momencie wypadałoby zadać sobie pytanie: "jakie wartości są ważne dla mnie?" Dla Polaków, ale taż dla Europejczyka. Według mnie każdy powinien zadać sobie to pytanie i sam na nie odpowiedzieć.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata