profil

Kongres Wiedeński

poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kongres Wiedeński

Kongres Wiedeński - wszelkie decyzje miały kierować się zasadą legitymizmu - nienaruszalność :praw historycznych" dynastii do ziem lub tronu - w praktyce dążenie do przywrócenie stanu sprzed rewolucji i uznanie praw obalonych dynastii., "równowaga sił" - mająca zapewnić trwały pokój w Europie.

ustalenia: Francja wraca do granic z 1790r., została zobowiązana do zapłacenia kontrybucji, część wojsk zwycięskich mocarstw miała czasowo pozostać we Fr., Ros. uzyskała zatwierdzenie praw do utworzonego z części Ks.Warsz. - Król.Pol., Aust. odzyskała okręg tarnopolski, Lombardię i Wenecję, Dalmację i Istrię., Prusy uzyskały utworzenie z zach. ziem K.W. Wielkie Ks.Pozn., prawię połowę terytorium Saksoni, nowe posiadłości w zach. Niem., w Westfalii i Niderlandach oraz Pomorze Zach., przywróćono Panstwo Kościelne, utworzono Król.Zjedn.Niderl., Dania zrzekła się Norwegii na rzecz Szwecji, rozwiązano Zw.Reński, na jego miejsce utworzono Zw.Niemiecki (38 państw), kongres zatwierdził neutralność Szwajcarii, dynastia Burbonów powróciła na trony Fr., Hiszp., i Król.Obojga Sycylii., wprowadzono zakaz handlu niewolnikami, opracowano międzynarod. normy działań dyplomacji;

Traktat Świętego Przymierz: utworzony w 1815r. związek monarchów, mający stać na straży ustalonego na nowo porządku. Jako pierwsi akt podpisali władcy: Aus., Prus i Ros. do Ś.P. stopniowo przyłąćzyło się jeszcze 16 państw, w tym Fr, bez: Anglii, Turcji i Państwa Kościelnego. Jego członkowie mieli odpowiadać wspólnie za utrzymanie porządku w Europie. Człon. mieli prawo do interwencji zbrojnej w innych państwach.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata