profil

Jakie wartości są dla mnie najcenniejsze w życiu? (W. Potocki)

poleca 85% 670 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jakie wartości są dla mnie najcenniejsze w życiu? W mojej pracy postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Podmiot liryczny w wierszu „Niegłupie odpowiedzi” W. Potockiego uważa za najcenniejszą wartość wiarę. Jest optymistą, kocha życie i świat, chociaż doskonale wie, że jego życie się kiedyś skończy, bo najpewniejszą dla niego rzeczą jest śmierć.

Miłość jest dla mnie najcenniejszą wartością, ponieważ człowiek niekochany nie umie kochać. Człowiek bez miłości jest pusty, czuje się nieakceptowany, samotny. Dla niego życie nie ma sensu. Dzięki miłości ludzie się zmieniają, są radośni, patrzą na świat optymistycznie, wiedzą, że jest ktoś, kto ich kocha i nigdy nie zawiedzie. Dla mnie miłość pomaga żyć, odnajdywać sens życia, pomaga mi dążyć do celu, a gdy zwątpię, pomaga znowu uwierzyć. Taka jest właśnie dla mnie miłość. Inną bardzo cenną wartością jest prawda. Gdy mówię prawdę, wiem, że robię dobrze. Człowiek okłamywany czuje, że nie wie wszystkiego i jest przez kłamstwo krzywdzony. Ludzie, którzy kłamią robią źle, ponieważ prawda jest najważniejsza i każdy ma prawo ją znać. Prawda sprawia, że czuję się dobrze i wiem, co się dzieje. Ostatnią z najważniejszych dla mnie wartości jest nadzieja. Sprawia ona, że gdy nadejdą złe dni, wierzymy, że będą i te dobre. Nadzieja daje nam wszystko, bo bez niej ludzie nie chcieliby wstawać rano z łóżek, chodzić do pracy, uczyć się, bo nie miałoby to dla mnie sensu, gdyż i tak kiedyś przecież umrą. Często zdarzają się rzeczy, w których nadzieja czyni cuda np. osoba wyleczy się z choroby, choć nie było już dla niej szans, właśnie dzięki nadziei. Nadzieja sprawia, że jestem optymistką, choć mam zły dzień jednak wiem, że kiedyś nadejdzie ten lepszy. Niektórzy mówią „Nadzieja matką głupich”, lecz bez nadziei nie można i nie da rady żyć.

Moimi najcenniejszymi wartościami są miłość, prawda i nadzieja. Bardzo bym chciała żeby za kilka, kilkadziesiąt lat one nie zmieniły się i znaczyły dla mnie to samo.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta