profil

Nazizm, faszyzm, komunizm.

poleca 85% 315 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim zdaniem nazizm i komunizm można nazwać ustrojem pogardy i śmierci gdyż przez te dwa ustroje na świecie zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi.

Pierwszy poważny argument jest to policja polityczna. W państwach w których panował ustrój totalitarne wystarczył zwykły donos, aby zainteresował się tobą wyżej wymieniony organ ścigania. Od tego mało już brakowało do łagrów lub obozów koncentracyjnych. Policja taka miała bardzo wyszukane metody śledztwa od deptania kończyn aż do ich całkowitego łamania. Bili kijami aż do omdlenia, a potem deptali dłonie, aby ktoś szybciej się ocucił i czuł coraz większy ból. Takie tortury po kilku dniach doprowadzały do śmierci, lub człowiek stawał się kaleką do końca życia.

Obozy koncentracyjne były to najgorsze miejsca w których mógł się znaleźć człowiek. W takich właśnie obozach zginęły miliony ludzi tym którym udało się przeżyć świadczą o tragicznych wydarzeniach które miały miejsce w tych straszliwych obozach. Przykładowo w Majdanku ćwiartowano zwłoki zmarłego rozrzucano po polu i siano na tym terenie kapustę, którą potem dawano ludziom do zjedzenia. Przeprowadzano także testy broni biologicznej i chemicznej na więźniach. Pod pozorem mycia wprowadzano ludzi do pomieszczeń z natryskami kiedy w pomieszczeniu takim było ok. 200 osób wpuszczano Cyklon „B” który zabijał wszystkich. Z pomieszczeń natryskowych droga prowadziła tylko do krematorium.
Było wiele więcej sposobów zabijania ludzi np. głodzono w ten sposób zginął m.in. św. Maksymilian Kolbe oddał swoje życie za współ więźnia: Franciszka Gajowniczka. Nie chciał umierać, gdyż miał rodzinę i dzieci, ale św. Maksymilian zgodził się iść za niego na śmierć lecz ku zdziwieniu Niemców ojciec Kolbe przez wiele dni nie umarł lecz śmierć głodową jakimś cudem przetrwał zginął dopiero od zastrzyku trucizny.

Łagry był to Radziecki odpowiednik obozu koncentracyjnego do całego mojego opisu doda cytat z książki „Niewidzialni” mam nadzieję że ten cytat pozwoli na częściowy chociaż zarys traktowania ludzi w łagrach. Oto fragment przedstawiający ogrom pracy do jakiej pracy łagrowicze musieli wytężać swoje mięśnie „... do wydobycia w ciągu zmiany było 100 taczek jednego dnia nie zdążyłem wydobyć wszystkich dostałem, więc połowę racji czyli 200 g. chleba i pół śledzia. Myślałem że dadzą mi spokój, ale nie musiałem pracować kolejną zmianę, ale i na tej nie udało mi się 100 taczek wydobyć, więc bez posiłku pracowałem trzecią zmianę, ale na szczęście tym razem dali mi spokój i pozwolili odpocząć...”.

Dla Rosjan okresem śmierci był czas przed i po II wojnie światowej. Oto przedstawię w krótki a zarazem prosty sposób przedstawię dojście towarzysza Stalina do władzy. Wymordować wszystkich rywali jedyną osobą która zdołała ukryć się przed Stalinem był Lew Trocki który zbiegł do Meksyku, ale po wojnie i tam dosięgły go długie ręce Stalina.
Dla NKWD wystarczył zwykły donos a już kulka w łeb i po człowieku. Przed i po wojnie wymordowano wielu oficerów Armii Czerwonej i wielu delegatów partii bolszewickiej.

W nazistowskich Niemczech powstało SS miało na celu utrzymywać w ryzach nieposłusznych obywateli i ludzi przeciwnych NSDAP głównie wygnanie działaczy partii socjalistycznej. SS szczególnie prześladowało żydów. Zgodnie z tezami które Hitler wygłosił w swojej książce „Mein Kampf”. Gdzie szczególną nagonkę prowadzi przeciw żydom i cyganom. Po objęciu władzy przez NSDAP ogłosił bojkot sklepów żydowskich. Doprowadziło to do interwencji państw zachodnich Hitler więc ogłosił bojkot towarów żydowskich - Hitler jeszcze wtedy liczył się z opinią światową. Dla żydów tworzono nowe dzielnice tzw. Getta była to pierwsza z trzech faz zniszczenia narodu żydowskiego. Druga faza opierała się na wywożeniu żydów do obozów koncentracyjnych. Dużo uwagi w swojej książce poświęcił także teorii, o tym że Niemcy są narodem panów i mają zbyt mało przestrzeni do życia, że narody słowiańskie powinny na Niemców pracować.

W komunistycznej Rosji wiele było wydarzeń o których można by powiedzieć, że były wydarzeniami śmierci przykładem tego jest „wielki głód” na Ukrainie. Został on sztucznie wywołany przez władze stalinowskie za to, że Ukraińcy nie chcieli pracować w kołchozach tylko mieć własne gospodarstwa. Pozabierano więc tym ludziom wszystkie artykuły żywnościowe i to doprowadziło do wielkiego głodu. Jak mówi jeden z biernych obserwatorów: Ani za cara ani za tatara nie było takiego dekretu który skazałby całe rodziny na śmierć głodową, gdy dekret ten wprowadzono ludzie żywili się własnymi zwierzętami domowymi (psy i koty) później korą z drzew, a w marcu nie było już nic do jedzenia. Również relacje osób będących pod karą głodu z Ukrainy są wstrząsające jak mówi jeden z uczestników tamtych wydarzeń w programie telewizyjnym: Gdy przyszliśmy do szkoły nie było tam jednego z naszych kolegów. Po kilku dniach nauczycielka kazała nam iść sprawdzić co się z nim dzieje. Postąpiliśmy zgodnie ze wskazaniami nauczycielki i poszliśmy kiedy zbliżaliśmy się do domostwa tego kolegi zatrzymali nas sąsiedzi i powiedzieli, aby tam nie wchodzić gdyż rodziców tego chłopaka ogarnęło szaleństwo z głodu i zabili własnego syna ciało poćwiartowali i jedli porcjami. Z powodu „wielkiego głodu „ na Ukrainie zmarło 20000000.

Obydwie strony nie miały poszanowania dla konwencji genewskiej, która mówiła o poszanowaniu praw człowieka i jeńców wojennych. Podczas wojny Polsko-Niemieckiej 1939 wiele załóg miejskich oraz załóg twierdz poddało się z zamiarem honorowej kapitulacji. Szeregowców miano wypuścić do domów, a oficerom w obozach jenieckich Niemcy mieli pozostawić broń białą. W ten sposób poddawały się między innymi Modlin i Warszawa. Niemcy nie dotrzymali żadnej z takich umów z dowództwem Wojsk Polskich dlatego też wojna w Polsce trwała jeden miesiąc, ale za to Niemcy ponieśli w niej duże straty.

Również i Związek Radziecki nie traktował idealnie jeńców szczególnie tych pochodzenia polskiego, gdy 17 września 1939 wojska Radzieckie „wzięły w opiekę” zachodnią Ukrainę, zachodnią Białoruś, a także nieduże państwa nadbałtyckie takie jak Litwa, Łotwa i Estonia. Do niewoli Radzieckiej dostało się wielu oficerów Wojska Polskiego. Kiedy zaczęto tworzyć Wojsko Polskie w ZSRR zaczęły się pojawiać głosy, aby pojmanych oficerów uwolnić, gdy w 1943 roku Niemcy odnaleźli w Katyniu, Charkowie oraz w Miednoje masowe groby polskich żołnierzy ludzie byli już pewni oficerowie nie żyją, zostali zamordowani przez NKWD na rozkaz Stalina. Wszyscy w ten sam sposób podstępnym strzałem w tył głowy.... .

Moim zdaniem Komunizm i nazizm były ustrojami pogardy i śmierci gdyż w wyniku istnienia tych dwóch ustrojów w Europie zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Ciekawostki ze świata