profil

Nazizm i komunizm to ideologie propagandy i śmierci.

poleca 86% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W zupełności zgadzam się ze stwierdzeniem, iż nazizm i komunizm to ideologie pogardy i śmierci Teraz chciałbym to uzasadnić odpowiednimi argumentami biorąc pod uwagę, że nazizm panował w Niemczech od 1933 roku, zaś komunizm w Rosji od 1917 roku
Twórcą nazizmu był Adolf Hitler, a komunizmu Karol Marks i Fryderyk Engels. Tak jak nazizm był zły w założeniu i powinien być tępiony u źródła, tak założenia komunizmu nie były wcale złe. Złe miano komunizmu wytworzyli dopiero ludzie posługujący się nim jako narzędziem do siania zła i zniszczenia.
Już samo założenie nazizmu jest złe i nie da się w nim znaleźć praktycznie żadnych dobrych cech. Hitler uważał, że jedynie rasa aryjska a w szczególności Niemcy są uprzywilejowani do życia w wygodzie i godności. Światopogląd ten miał uzasadniać podboje Niemiec i był przepełniony nienawiścią do innych ras. W jego system wartości wpisane było ludobójstwo. Tymczasem to stwierdzenie gwałci prawo do równości. Każdy człowiek powinien mieć równe prawa do godnego życia, a rasizm zawarty w tej ideologii nie ma sobie równych nigdzie indziej. Najbardziej znienawidzonymi przez Hitlera narodami byli żydzi i cyganie. Dążył on do biologicznej zagłady tych ludzi.. Naziści uznawali żydów za wszystkie bolączki społeczeństwa niemieckiego i masowo ich eksterminowali. Traktowano ich jak robactwo, oczerniano, podsycano nienawiść a ich likwidację uważano za niezbędną. Niemcy budowali getta dla ludności żydowskiej, w których bez powodu sadystycznie uśmiercano mężczyzn, kobiety a nawet dzieci i starców. Hitler wprowadzał on do życia plany zawarte w książce "Mein Kampf”, w sposób okrutny i bezlitosny. Warto tu przypomnieć chociażby jego wypowiedź, jaką skierował do wyższych dowódców tuż przed inwazją na Polskę:;(...) Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. (...). Dalej czytamy dużo ostrzejsze słowa: (...) Błądźcie bez litości. Błądźcie brutalni. Osiemdziesiąt milionów ludzi musi otrzymać to, co im się należy, należy im się zapewnienie egzystencji. (...). Na podstawie tylko tychże fragmentów można dojść do wniosku, że Hitler był człowiekiem niespełna rozumu. Tym samym takie samo stwierdzenie nasuwa w przypadku jego wytworu nazizmu.
Co do komunizmu, to tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Marks i Engels tworząc komunizm utworzyli utopijny ustrój. Miał w założeniach równość, wspólną własność, równy dostęp każdego obywatela do godnego życia, lecz także wspólne ponoszenie strat niezależnie od wkładu wnoszonego dla wspólnoty. Ideologia komunizmu, która powstała w umysłach Marksa i Engelsa nie była zła. Jednakże świetlana wizja komunizmu okazała się ułudą. Sowieci stworzyli system, w którym łamano wszelkie prawa człowieka. Nie było parlamentu, niezależnych organizacji politycznych i społecznych ani wolności słowa. W państwie komunistycznym rozwinął się system totalitarny, czyli kontrolujący życie społeczeństwa bez reszty. Ustrój ten niszczył demokrację i doprowadzał do władzy nieodpowiednie osoby Warto przypomnieć choćby walkę między Stalinem i Trockim o władzę w Rosji czy wielkie czystki urządzane przez ówczesne władze. Jednakowo zło i niedola, jakie panowały w krajach komunistycznych nie są jedynie domeną dawnych czasów. Wystarczy spojrzeć na dzisiejszą Kubę, gdzie pod rządami Fidela Castro istnieje wszechobecna bieda oraz nędza. Podsumowując, komunizm sam w sobie nie jest zły. Nie istnieje jednak możliwość, aby był takim w praktyce.
Tak, więc widać komunizm i nazizm są ustrojami, które nie powinny mieć miejsca w dzisiejszym świecie. Niestety w XXI wieku istnieją jeszcze państwa o ustroju komunistycznym, a nazistyczne bojówki wcale nie są rzadkością. Nazizm panował w Niemczech za czasów Hitlera, komunizm m.in. w ZSRR za czasów Stalina, czyli w czasach, gdy nie liczono się z prawami obywatela, niszczono własność prywatną.
W kilku słowach można określić, czym były nazizm i komunizm. Pierwszy z ustrojów to niemiecki faszyzm przejawiający się nienawiścią do ras niższych;, czyli takich, które powinny służyć Niemcom, drugi reżim to ideologia postulująca obalenie kapitalizmu i wprowadzenie na jego miejsce ustroju pozbawionego własności prywatnej i realizującego równość wszystkich członków społeczeństwa.
Myślę, że w pełni uzasadniłam postawioną na początku tezę i stwierdzam, że powstanie pierwszego państwa komunistycznego (ZSRR) oraz faszystowskiego (III Rzesza) było okupione krwią i cierpieniem niewinnych osób.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty