profil

Andrzej Kmicic i Jacek Soplica - podobieństwa i różnice.

poleca 85% 153 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Dzieje Jacka Soplicy Dzieje Jacka Soplicy Jacek Soplica

Andrzej Kmicic i Jacek Soplica to bohaterowie dwóch odmiennych okresów literackich:
romantyzmu i pozytywizmu. Mimo tego, że zyli oni w tak różnych epokach, w których wykształciły się nowe postacie bohaterów ,czyli ludzi skupiających charakterystyczne dla danych czasów pojęcie o człowieku, jego spojrzenie na świat i postepowanie, to posiadają oni wiele cech wspólnych nie tylko w czynach, lecz także i w charakterze. Między nimi są również różnice.
Obaj posiadają cechy charakterystyczne dla bohatera romantycznego, jednak nie sa to postacie mające tylko typowe cechy tej epoki. Tak samo przeżywają nieszczęśliwą miłość, która ma wpływ na ich dalsze losy. Wiele wspólnego mają także w swoim postepowaniu i działalności na rzecz dobra ojczyzny, przechodzą w życiu wiele rozczarowań, jednak nic nie jest w stanie odwieść ich od postawionych sobie celów.
Andrzej i Jacek są przede wszystkim postaciami dynamicznymi, przez całe życie aktywne, a pod wpływem okoliczności przechodzą zmianę dostosowując się do wydarzeń.

Charakterystyczna jest młodość obu bohaterów. Muszą oni w tym czasie „wyszumieć się” wszczynając liczne kłótnie i zatargi. Przez to często psują sobie opinię. Jacek Soplica- dumny, zarozumiały, pod wpływem miłości potrafi się hamować, powściągać temperament. Niemożność poslubienia Ewy, córki Stolnika jest dla niego podwójnym ciosem: nie tylko odmówiono mu ręki ukochanej kobiety, ale także urażono jego ambicję. Ta nieszczęśliwa miłość stała się przyczyna późniejszego małżeństwa Jacka z kobietą, której nie kochał i powodem pijaństwa.
Soplica traci wtedy całe poparcie, jakie miał wśród szlachty, ludzie odwracają się od niego i w ich oczach widnieje jako zdrajca.

Podobnym, choć troche innym w swoich działaniach awanturnikiem był Andrzej Kmicic.
Swoim postepowaniem na uczcie w Lubiczu doprowadza do tego iż rani szczere uczucia Oleńki. Następny jego czyn- spalenie Wołmontowicz doprowadza do tego, że dziewczyna odmawia mu swego uznania.
Kmicic jest nieszczęśliwym kochankiem, który z całego serca kocha swoja wybrankę, ale ona przez jego haniebne postępki odrzuca go.

Obaj bohaterowie po okresie tzw.„burzliwej młodości” zmieniają się na ludzi honorowych, walczących o dobro ojczyzny. Ta metamorfoza zaznaczona zostaje zmianą przez nich imienia: Soplica staje się Księdzem Robakiem, zaś Kmicic- Babiniczem.
Jacek Soplica ucieka z kraju i wstepuje do zakonu próbując tym samym w osobie cichego, pokornego mnicha odpokutować za swoje grzechy. Jest on działaczem niepodległościowym, emisariuszem.
W podobną postać zmienia się Kmicic. Z łobuza i awanturnika przeobraża się on w gorącego patriotę i wspaniałego żolnierza. Można również powiedzieć o odrodzeniu się Andrzeja jako świadomego polaka-patrioty.
Pod nowym nazwiskiem (Babinicz) przemierza szlak bojowy walcząc przeciwko Szwedom.
W tym czasie wsławia się wieloma patriotycznymi czynami: bierze udział w obronie Jasnej Góry i ratuje z opresji króla Jana Kazimierza.

Tymi właśnie czynami, poniesionymi ranami i bólem zadanym w walce bohaterowie „odkupiają” grzechy popełnione w młodości. Dzięki tym zasługuja na pełna rehabilitację.
Jednak koniec nie jest szcęśliwy dla żadnego z nich, mimo tego, że odzyskują swoją godność i szacunek innych ludzi.
Jacek Soplica umiera z powodu rany zadanej w bitwie, kiedy to własnym ciałem broni od śmierci Hrabiego. Imponujące jest zwycięstwo jakie osiąga nad samym sobą- nie ujawnił synowi, Tadeuszowi, kim tak naprawdę jest.
W przypadku Kmicica odkupiebie grzechów pozwala nie tylko na uzyskanie odpowiedniego miejsca w społeczeństwie, ale przede wszystkim zdobywa on ręke ukochanej Oleńki. Dzieki temu staje się człowiekiem szanowanym i wzorem patrioty.

Zarówno Kmicic jak i Soplica to bohaterowie, którzy mają ze soba bardzo dużo wspólnego,chociaż posiadają cechy ich różniące.Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty