profil

"Los szlachetnego nierówny złoczyńcy" na podstawie"Antygony i "Pana Tadeusza".

poleca 85% 121 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki Jacek Soplica Balladyna charakterystyka

"Los szlachetnego nierówny złoczyńcy" - uzasadnij na podstawie przeczytanych lektur (minimum 2) "Antygona"

Rozwinięciem uniwersalności stwierdzenia greckiego króla Kreona "Los szachetnego nie równy złoczyńcy" jest ludowa mądrość "dobro zawsze zwycięża".Nie od razu bywa to oczywiste; czasami wydaje sie, ze nie liczenie sie z zadnymi zasadami daje czlowiekowi prawdziwa wolnosc, a tym samym nieskrepowana mozlwiosc pałnienia władzy,sięgania po bogactwa, doznawania szczescia.Jeżeli patrzy sie po zewnetrznych oznakach i dzisiaj mozemy miec wrazenie sprawdzania sie takiej postawy.Zdarza sie, ze albo slyzymy albo sami zadajemy sobie pytanie,dlaczego tak jest, ze przestrzegamy praw, zasad, nakazy religijne, czynimy dobro, a spotykaja nas choroby, wypadki, nieszczescia; a komuś, kto postepuje źle wiedzie sie bardzo dobrze.

Tę tezę potwierdza bohaterka dramatu "Antygona".Żyła według wszelkich prwa boskich i cywilnych. Widać to szczególnie w dramatycznym momencie smierci brata.Mimo zakazu króla pochowała Polinejkesa.Kreon wydał wyrok na nieposłuszna dziewczynę.Decyzja ta była początkiem kolejnych nieszczęść: Antygona powiesiła się; Hajmon z wielkiej miłości do dziewczyny wbił sobie sztylet zadając sobie śmierć, a jego zrozpaczona matka również popełniła samobujstwo.Kreon został sam.Zdał sobie sprawę z głupoty swojego uporu. Przez siebie stracił najblizszych.Przyznał się do błedu, ale było już zapóźno.Dobroć i miłość Antygony zwyciężyła nad złem mimo,że musiała oddać życie dla słuszności tej sparwy.

Kolejnym argumentem potwierdzajacym teze moze byc postac z lektóry Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz", Jacek Soplica. Bohater prowadził hulaszczy tryb życia, był znanym w okolicy zabijaka,który zakochał się w Ewie, córce Stolnika. Gdy dowiedzial sie, ze Stolnik nie chce go za ziecia zawarl pakt z odwiecznym wrogiem Polaków, Rosjanami i zorganizował najazd na dwór Stolnika. Poczas najazdu Stolnik zginął od kuli Soplicy.Ten zdał sobie sparwe z popełnionego błedu.Wyjechał i założył rodzine chociaz nie zaznał szczescia rodzinnego.Po smierci zony, moralnym i psychicznym upadku Jacek Soplica wstapił do zakonu Bernardynów i przyjął upokarzające imie Robak.Jego dalsze życie było przepełnione pokora i pokuta za popelnione grzechy. Żył tak, by odkupic swoje winy.Rozbudzał w rodakach patriotyzm.Na łożu śmierci wyspowiadał sie Gerwazemu. Jego winy zostaly mu odpuszczone. Znów zwycieżyła prawda i dobro.

Takze dramat "Balladyna" Juliusza Słowackiego prezentuje bohatera szlachetnego i złoczyńce.Dwie siostry Balladyna i Alina rywalizowały o wzgldy hrabiego Kirkora.Żoną hrabiego miała zostać ta z sióstr, która pierwsza zbierze dzban malin.Zwyciężyla Alina, ale Balladyna ją zabiła i sama poslubiła Kirkora.Nie zaznała szczescia.Wyparła sie matki.Popełniła kolejne zbrodnie: zabiła Gralona, który zanał prawde o Alinie; przeciwstawila sie Kirkorowi oraz otrula swego sluge. Według prawa za każdą zbrodnię powinna ponieśc śmierc. Balladyna bedac królowa wydała na siebie wyrok.Zginęła rażona piorunem. Zgodnie z ludowym pojeciem sprawiedliwosci, zbrodniaża spotkala zasluzona kara.

Przywołane przykłady moga sugerowac podobienstwo losow szlachetnych i złoczyncow. Szlachetni cierpia, czasem gina.Złoczyńców dosiega sprawiedliwosc i rowniez cierpia i gina. Podobienstwo to jest jednak pozorne. Szlachetni na zawsze pozostana w dobrej pamieci potomnych. Natomiast złoczyńcy na zawsze pozostawiaja po sobie złe imie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty