profil

Nieantagonistyczne zależności między gatunkami

poleca 85% 563 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pojęcia


- Zależności nieantagonistyczne: nie przynoszą strat żadnej ze stron. Zaliczamy do nich mutualizm i komensalizm.

- Mutualizm: może występować między gatunkami jako związek trwały, który jest im niezbędny do przeżycia (symbioza, mutualizm obligatoryjny) lub nietrwały, który nie jest im konieczny do przeżycia (protokooperacja, mutualizm fakultatywny).

- Symbioza: (mutualizm obligatoryjny) to ścisły związek dwóch gatunków, przynoszący obustronne korzyści i konieczny do ich przetrwania.

- Protokooperacja (mutualizm fakultatywny) to współzależność między dwoma gatunkami, przynosząca obustronne korzyści, lecz nie jest wymagana do ich przeżycia

- Komensalizm: to zależność, w której jeden gatunek czerpie korzyści z obecności drugiego, nie wyrządzając mu szkody ani nie przynosząc mu korzyści.

- Mikoryza: (Jest rodzajem Symbiozy) To zależność łącząca rośliny z grzybami.

Przykłady


- Przykłady Symbiozy w przyrodzie: Mrówki grzybiarki i grzyby. (Mrówka środkowoamerykańskie, czyli grzybiarka jest na tyle związana z grzybami, że nie potrafi bez nich żyć. Mrówki, więc hodują samodzielnie grzyby, więc mają co jeść, ale grzyby potrzebują też własnej opieki, którą sprawują mrówki. Osobno dwa gatunki nie przetrwają).

- Przykłady Protokooperacji w przyrodzie: Krab pustelnik i ukwiał (Ukwiał przytwierdza się do muszli kraba i chroni go swoimi parzydełkami, a w zamian krab zapewnia mu transport, te cechy nie są konieczne do życia, więc należą do Protokooperacji).

- Przykłady Komensalizmu w przyrodzie: Lew i hiena (Lew gdy już upolował samodzielnie ofiarę i nie mógł zjeść jej w całości, ze względu na pełny żołądek dochodzi Hiena, która zjada resztki zostawione przez Lwa. Hiena czerpie korzyść z pozostawionej ofiary natomiast Hiena nie daje Lwowi żadnych korzyści ani strat, więc jest to liczone jako Komensalizm).

- Przykłady Mikoryzy w przyrodzie: Rośliny nasienne i grzyby (Koźlarz i brzoza. Strzępki grzyba oplatają korzenia brzozy, więc one nawzajem załatwiają dla siebie pokarm niezbędny do ich życia).

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Typ pracy
Rozkład materiału