profil

Odczynniki Fehlinga, Lugola, Sudan III używane sa do wykrywania cukrów prostych, cukrów prostych, tłuszczów. Zaproponuj doświadczenie na wykrycie tych związków (hipoteza + notatki + wnioski).

poleca 84% 2906 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

próba z płynem Lugola
Hipoteza – jeden z produktów A i B zawiera skrobię;
Notatki – produkt A umieszczamy w probówce I, a produkt B w probówce II; do obydwu probówek wkraplamy po 1-2 krople płynu Lugola; w tym przypadku produkt A barwi się na fioletowo a produkt B na brązowo
Wniosek – w probówce I umieszczony został produkt zawierający skrobie
Płyn Lugola to uniwersalny wykrywacz skrobi kukurydzianej, ziemniaczanej i sojowej. Wykrywanie w produktach skrobi jest ważne u osób chorych dla celiakię, którzy nie mogą spożywać mąki pszennej, w której zawarta jest skrobia. Płyn Lugola zawiera jod, który barwi skrobię na kolor fioletowy. Sam płyn ma zabarwienie rubinowo-czerwone. Białka barwią się pod wpływem płynu Lugola na brązowo. Tak więc tylko fioletowe zabarwienia próbki badanego produktu (wędliny, ketchupy, desery mleczne) świadczy o obecności w nim maki.
Próba z odczynnikiem Fehlinga
Hipoteza – jabłko zawiera cukry proste (glukoza i fruktoza)
Notatki – ćwiartke małego jabłka kroimy na dobne kawałki i rozcieramy na miazgę; dodajemy 10 – 15ml; otrzymaną masę sączymy przez zwilżony sączek do probówki; do 2-3ml przesączu dodajemy 2ml odczynnika Fehlinga; otrzymaną mieszaninę zagotowujemy; wytrąca sięm czerwony osad
Wniosek: wytrącenie się czerwonego osadu oznacza obecność cukrów prostych w jabłku
Odczynnik Fehlinga wykrywa m.in. cukry proste. Jest to zasadowy roztwór siarczanu miedzi(II), z którego pod wpływem związków redukujących wypada czerwony osad tlenku miedzi(I)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy