profil

Turystyka w Polsce

poleca 85% 194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na terenie Polski znajdują się unikatowe w skali Europy krajobrazy przyrodnicze, takie jak: ruchome wydmy koło Łeby, delta wsteczna Świny, jeziora mazurskie, przełom Dunajca w Pieninach, Dolina Prądnika koło Ojcowa czy kotły polodowcowe w Tatrach i Karkonoszach.

Osiem obiektów zostało uznanych przez UNESCO za światowe dziedzictwo kulturowe i naturalne. Są to: centrum historyczne Krakowa i Torunia, Kopalnia Soli w Wieliczce, Białowieski Park Narodowy, Stare Miasto w Warszawie i w Zamościu, zamek krzyżacki w Malborku oraz teren byłego obozu zagłady w Oświęcimiu-Brzezince. Liczne zabytki kultury świeckiej i sakralnej przyciągają miliony turystów do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, Wrocławia i Częstochowy. Turystyczny charakter mają także inne miasta, jak: Frombork, Gniezno, Sandomierz, Kazimierz Dolny. Największą frekwencją cieszą się od lat: Wawel w Krakowie, pałac w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, dworki w Żelazowej Woli i Oblęgorku oraz zamki w Malborku, Łańcucie i Kórniku.

Polacy urlop spędzają najchętniej nad Bałtykiem. W sezonie letnim przebywa tam kilka milionów osób. Drugim obszarem wypoczynku są pojezierza, a zwłaszcza Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Pojezierze Suwalskie, Mrągowskie, Iławskie i Kaszubskie. Duże ośrodki wczasowe są także nad największymi jeziorami Pojezierza Wielkopolskiego i Lubuskiego oraz nad jeziorami zaporowymi np. Zegrzyńskim, Sulejowskim, Turawskim i Solińskim. W sezonie zimowym turystyka wypoczynkowa koncentruje się na obszarach górskich, m. in. w Szklarskiej Porębie i Karpaczu w Karkonoszach, w Zakopanem w Tatrach, w Szczyrku i Wiśle w Beskidach.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata