profil

Poprawność języka polskiego.

poleca 85% 558 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Języka daje przede wszystkim możliwość porozumiewania się. Możemy porozumiewać się za pomocą innych środków, ale nad nimi przewagę ma język, ponieważ za jego pomocą można przekazać bardzo złożone informacje. Język daje możliwość przekazywania informacji o myślach uczuciach, możliwości porozumiewania się na odległość i niezależnie od czasu, w którym została wysłana.

W dzisiejszych czasach język zmienia się z minuty na minutę. Codziennie w mowie potocznej słychać nowe wyrażenie niewiadomego pochodzenia, są to tak zwane zapożyczenia z języków obcych bądź wyrazy obcego pochodzenia. Są one świadectwem naszych kontaktów kulturowych, politycznych i gospodarczych z innymi narodami. Istniej pięć takich zapożyczeń:

-właściwe- wyrazy są przyswajane bezpośrednio z jakiegoś języka
-sztuczne- wyrazy tworzy się w danym języku ze składników obcej mowy
-bezpośrednie samoistne i bezpośrednie przedostawanie się wyrazów z jednego języka do drugiego
- pośrednie- przenikanie wyrazów za pomocą języków trzecich
-repliki- tłumaczenie na dany język wyrazów lub związków frazeologicznych

Zapożyczenia istniały w języku polskim jeszcze przed przyjęciem chrztu, należał między innymi do nich „Cesarz” z łacińskiego. W wieku XX przyczyny polityczne powodowały zaistnienie zapożyczeń z języka rosyjskiego, natomiast popularność i ekspansywność kultury anglosaskiej, a zaczym języka angielskiego spowodowała wielka ilość zapożyczeń z tego języka.

Młode pokolenie Polaków nie przykłada dużej wagi do poprawności języka, jakim się posługują na co dzień, zarówno w piśmie jak i w mowie. Dowodem na to są bardzo często widziane na miejskich murach, różnego rodzaju napisy lub malunki tzw. grafiti. Często bywają one dowodem nieumiejętności poprawnego używania języka. W tym przypadku młodzi często stosują skróty myślowe, czasami zrozumiałe tylko dla określonych grup społecznych, jakie reprezentują. Kolejnym przykładem jest internet, a co za tym idzie tzw. „ czat internetowy”. Jest to program komputerowy umożliwiający młodym rozmawianie z ludźmi z całego świata. Używane są wtedy przeróżne zwroty, słowa, połączenie znaków i wyrazów, często nie mających nic wspólnego z językiem polskim. Niektórzy mogą twierdzić, że jest to tak zwana nowa kultura porozumiewanie się przy użyciu małej liczby słów, jednak nie da się zaprzeczyć, że ta właśnie „kultura” kaleczy polski język.

Tworzone przez młodych ludzi subkultury lub gangi są źródłem powstawania nowego słownictwa w języku polskim. Często mogą to być już wcześniej znane wyrażenia, ale występujące w nowej postaci. Najczęściej są to zwroty będące wulgaryzmami nie używane w języku potocznym. Podaj kilka przykładów.

W dobie postępu technicznego, gdzie praktycznie każdego dnia naukowcy dokonują nowych odkryć, powstaje mnóstwo nowych przedmiotów zwanych wynalazkami. Towarzyszy temu powstawanie nowych słów, nazwy nowo powstałych przedmiotów. Jednym z przykładów może być komputer. Słowo to nie ma polskiego pochodzenia ani polskiego odpowiednika.

Poprawna polszczyznę można jedynie znaleźć w utworach literackich, w niektórych programach telewizyjnych( Dziennik, Panorama) oraz wybranych magazynach i publicystycznych.

Wyżej podane przykłady potwierdzają tezę iż, Polacy, a szczególności młode pokolenie nie przykłada zbytniej uwagi do dbałości o język ojczysty.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty