profil

O Księstwie Warszawskim

poleca 85% 796 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Napoleon Bonaparte Napoleon Bonaparte

Jak to się wszystko zaczęło?

Po trzecim rozbiorze Polskim Polacy wciąż głowili się co zrobić by odzyskać niepodległość. Nadzieje Polaków na odbudowę państwa splotły się z sukcesami Napoleona. Tak więc w 1796 roku generał Jan Hendryk Dąbrowski przedstawił Derytroiatowi projekt, który mówił, o utworzeniu Polskich Legionów we Włoszech. Dyrektoriat zakaceptował projekt. Na wieść o tym Polacy chcący walczyć o ojczyznę przybyli do Lombardii.


Co z tego wynikło?


Z tego wynikło, że już w maju 1797 roku było już 6 tysięcy legionistów rozlokowanych w miastach północno-włoskich. Od tego właśnie czasu Polskie legie wykrawawiły się w bitwach z Austriakami. Bonaparte "swierdził sobie", że legie nie sa mu juz potrzebne. Tak więc pozostała część legionistów przeszła na żołd włoski, a część Napoleon wysłał do dzisiajszego Haiti ( część legionistów zostałó tam, wyszło za mąż - nawet dziś można tam spotkać polskie nazwiska).
Mimo tego, po 5 latach, Napoleon jednak uzmysłowił się, żę Polacy sa mu potrzebni. I na jego wyzwanie pośpieczył Jan Henryk Dąbrąwski i walczył w powstaniu w Wielkopolsce. W następstwie Wielkopolska została uwolniona od pruskich garnizonów.




Czemu Polacy tak się poświęcali?




Na pewno nie dlatego, że lubili Napoleona. Polacy liczyli na pomoc napoleona w odbudowie państwa Polskiego. I tak się stało. Na mocy traktaku w Tylży (7.07.1807), powstało malutkie Księstwo Warszawkie (104 tys. km2). Dla Polaków było ono namiastką Polski, wierzyli, ż eto początek odbudowy ojczyzny. Napoleon patrzył na to z innej strony. Księsto Warszawskie było dla niego miejscem poboru żołnieża i kolejnym państewkiem, gdzie miał i duże wpływy.




Jaki był ustrój Księstwa Warszawskiego?




Ksiąstwo otrzymało ustrój m o n a r c h i i k o n s t y -
t u c y j n e j. Władcą został FRYDERYK AUGUST, który mianował odpowiedzialnych przed nim ministrów wchodzącym w skład Rady Stanu. Władza ustawodawcza należałó do sejmu, który składal się z dwóch izb: Senatu (60) i Izby Poselskiej (40). KOnstutucja znosiła poddaństwo osobiste chłopów.




Co z sytuacją gospodarczą?




Na początku była ona wręcz fatalna. Jedną zprzyczyn była blokada kontynetalna, która ograniczała eksport produktów rolnych. Napoleon dał swoim "znajomym" majątki ziem polskich. Jednak po ok. 24 miesiącach stan poprawił się. Nastąpił rozwój sukiennictwa, garbarstwa i produkcji broni. Poprawiła się także oświata. W gminach powstałó 1,3 tys. szkół, w których uczyło się 45 tys. uczniów. Zaczęły powstawać uczelnie: Szkoła Prawa (1808), Szkoła Lekarska (1809) i Szkoła Nauk Administracyjnych (1811).



Austria przeciw nam.



W 1809 roku nasze Księstwo przekroczył silny Korpus Austryjacki. Austria chciała zając Warszawę. JednakPoniatowski i generałowie postanowili wyjśc ze stolicy i doszłó do nieroztrzygniętej bitwy pod Raszynem (1809). Oddziały polskie wycofały się i nieoczekiwanie wyzwoliły Lublin, Zamośc, Kraków. Tak właśnie Księstwo Warszawskie powiększyło swój obszar o 51 tys. km2.



Nadzieja matką głupich.



Polacy, jak było podane na początku, liczyli na odrodzenie Polski. Jednak po wielkiej klęsce Wielkiem Armii i po Bitwie Narodów ich nadzieje zupełnie przepadły. Teraz czekali tylko na decyzje. Na decyzje zwycięsców.








Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty