profil

Na podstawie poniższej scent z ,,Potopu" Henryka Sienkiewicza scharakteryzuj bohaterów powieści.Zwróć uwagę na relacje między nimi oraz ich postawę wobec prawa i ludzi.

poleca 89% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Epoka pozytywizmu przyniosła dorobkowi polskiej literatury wiele nowych dziel wybitnych pisarzy. Jednącr z takich postaci jest Henryk Sienkiewicz oraz jego najpopolarniejszy utwor ,,Potop'. Czas trwania epoki przypada w Polsce na lata po upadku powstnia styczniowego tj. rok 1864 ,natomiast za umowną datę zakonczenia uznaje sie lata 90 XIX wieku. Gloszono w tym czasie wiele popularnych hasel takich jak praca u podstaw , praca organiczna, asymilacja zydow czy tez emancypacja kobiet. Ważną rolę w sztuce i literaturze tamtych czasów odgrywał także realizm i naturalizm.
Zamieszczony fragment tekstu to część Potopu , zaliczanego jako druga część trylogii pisarza . Akcja rozgrywa się w wieku XVII a przedstawieni bohaterowie to Kmicic oraz Oleńka ,ktorych można uznac za jednych z głównych postaci powieśći. Dzieło Sienkiewicza możemy zaliczyć do epiki , jest to powieść historyczna . Bohaterowie wypowiadają sie za pomocą dialogów. Przedstawiona sytuacja postaci ma miejsce po wizycie Kmicica w Upicie natomiast tematem jest wyjawienie przez główną postać prawdy oraz prośba o przebaczenie.Przedstawiony mężczyzna jest obrońcą ojczyzny ,zakochanym w Oleńce,która była wnuczką Herakliusza Billewicza . To patriotka, kobieta która nie jest obojętna na ból i cierpienie bliźnich.Kmicic to człowiek starający się zachowywać szczerość wobec swojej ukochanej . Choć zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich działań i wyjawienia prawdy , decyduje się na to. Oleńka stanowi bardzo ważną rolę w życiu swojego narzeczonego . Kobieta jest osobą niezwykle wrażliwą,zwolenniczką dyplomatycznych rozwiązań. Ważną warością dla niej jest nienaganna reputacja, a także znaczącą rolę w jej życiu odgrywa sfera religijna. Oleńka jest także zawzięta w dążeniu do wyznaczonych celów, potrafi wpływać na psychikę swojego ukochanego, nie jest skłonna zgodzić się na jego wykroczenia względem innych . Dla Kmicica natomiast bardzo ważne jest wybaczenie niechętnie do tego nastawionej Oleńki. W przeciwieństwie do narzeczonej nie jest dla niego ważna negatywna opinia publiczna,natomiast jest odważny i uznaje sie za autorytet wsrod swoich oficerów. Zachowanie bohatera nie zawsze jest całkowicie podporzadkowane woli Oleńki. Nie potrafi dokonywać wyborów, jest zachłanny.Choć często słowa nie dotykają jego serca, są wsród nich też takie , które wypowiadane przez ukochaną docierają do jego sumienia.Mimo iż młodzi są w sobie zakochani ,dzieli ich bardzo dużo.Mają różne postrzeganie świata. Podczas gdy dla kobiety ważne jest przestrzeganie obowiązujących praw oraz dobre i dyplomatyczne stosunki z innymi,pozbawione przemocy, to dla mężczyzny często bardziej znacząca jest chęć zemsty czy też zniszczenia osób niechętnie nastwionych . Nie jest zwolennikiem stosowania się do istniejącego prawa czy też dyplomatycznych rozwiązań. Narzeczeni potrafią jednak ze sobą rozmawiać i doszukiwać się kompromisu.
Główne postacie powieść Henryka Sienkiewicz pt. Potop to zupełnie różne charaktery ,które jednak próbują dojść do porozmienia i rozwijać się tkwiącej w nich wzajemnej miłośći . Choć kobieta to wrażliwa dusza,którą razi przemoc jest ona w stanie zaaceptować ukochanego .Każdy związek potrzebuje inicjatywy obu stron . Również w tej powieści bohaterowie są skłonni poszukiwać nowych rozwiązań i kompromisu by ratować wzajemne uczucia i zbudować wspólną przyszlość.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata