profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

poleca 85% 420 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to główni bohaterowie komedii A. Fredry pt. „Zemsta”. Mężczyźni nie znoszą się i na każdym kroku próbują uprzykrzyć sobie życie. Postacie różnią się od siebie charakterem, wyglądem i sposobem bycia- są jak mówi Wacław „jeden ogień, drugi woda”.
Cześnik to stary, choć niezwykle ruchliwy kawaler. Nazwisko szlachcica mówi o jego pochopności i braku cierpliwości. Bohater zawsze stawia na swoim i lubi rozkazywać innym.
Cześnik mieszka w zamku należącym do Klary- jego bratanicy. Chcąc polepszyć swoją sytuację majątkową planuje małżeństwo z Podstoliną.
Rejent natomiast jest wdowcem w średnim wieku, samotnie wychowującym syna- Wacława. Jest on pozornie postacią spokojną i cichą. Szlachcic jest niezwykle pobożny, ciągle powtarza „Niech się dzieję wola nieba, z nią się zawsze zagadać trzeba"
Ważnym elementem jest także wygląd bohaterów. Cześnik jest wysokim i tęgim mężczyzną. Lubi zwracać na siebie uwagę wyjściowymi strojami i głośnym sposobem mówienia. Rejent w przeciwieństwie do sąsiada jest drobny i chudy. Nie lubi się wyróżniać- mówi cicho i spokojnie.
Cześnik pokazany jest, jako człowiek uczciwy. Wykonane prace zawsze nagradza a Papkinowi obiecał zapłatę za przysługę. Cechujący się chciwością i nieuczciwością, ojciec Wacława usiłował sfałszować zeznania murarzy. Jedynym powodem jego zamiaru było uprzykrzenie życia sąsiadowi.
Szlachciców łączy jednak potworny egoizm. Oboje są do tego stopnia zaangażowani w prowadzoną między sobą wojnę, że przestali zwracać uwagę na dobro innych- w tym swoich najbliższych. Są niezwykle pamiętliwi i uparci, co zdecydowanie nie ułatwia im rozwiązania sporu. Do ich zalet należy jednak ogromne przywiązanie do obyczajów i tradycji oraz wytrwale dążenie do celu.
Oboje są postaciami kontrowersyjnymi- o każdym można powiedzieć zarówno wiele złego jak i dobrego. Tworzą jednak wyjątkowy kontrast, który dodaje lekturze komizmu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta