profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

poleca 84% 1216 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cześnika Raptusiewicza oraz Rejenta Milczka poznajemy w komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Pochodzili ze szlachty, mimo to byli bardzo różnymi osobami. Cześnik był stryjem oraz opiekunem Klary, z którą zajmował połowę zamku. Nie był zbyt majętnym człowiekiem, nie miał też wysokiego wykształcenia. Był kawalerem. Rejent był bogatszy od Cześnika. Posiadał wieś oraz połowę zamku. Był wdowcem oraz miał syna Wacława.
Raptusiewicz był mężczyzną w średnim wieku, miał wiele dolegliwości np.: podagrę, reumatyzm. Był dość wysoki i tęgi. Nosił żupan przepasany ozdobnym pasem. Milczek miał dość szczupłą i drobną budowę ciała. Był flegmatyczny i powolny. Ubierał się na czarno z powodu żałoby.
Cześnik miał gwałtowny temperament. był bardzo wybuchowy. Podczas naprawy muru granicznego chciał strzelać do rejenta i wołał: "Hej! Gerwazy! Daj gwintówkę! Niechaj strącę tę makówkę!". W stosunku do kobiet był bardzo nieśmiały. Był także bardzo chciwy. Natomiast Rejent, zanim coś zrobił, musiał to przemyśleć kilka razy. Był bardzo cichy i skryty, ale to były tylko pozory. Pod uległością i pokorą kryła się chciwość i przebiegłość. Cechował go wysoki poziom inteligencji. Był pobożny, ale tylko na pokaz.
Rejent miał bardzo mało zalet. Do pozytywnych cech można zaliczyć inteligencje oraz opanowanie.
Cześnik w przeciwieństwie do Rejenta zawsze mówił to co miał na myśli. Był gościnny, potrafił puścić w niepamięć wszelkie kłótnie.
Moim zdaniem Cześnik jest osobą sympatyczniejszą niż Rejent, ponieważ nie kryje w sobie tyle tajemniczości i zawsze mówi to co myśli.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata