profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka

poleca 81% 1876 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Co łączy, a co dzieli Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka; bohaterów komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta"? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w mojej pracy.

By przybliżyć Wam osobliwości wyżej wymienionych osób na początek krótko ich scharakteryzuję.

Cześnik Raptusiewicz to gwałtowny, porywczy, wybuchowy człowiek. Łatwo go rozgniewać, a wtedy staje się nieobliczalny. Jest nieśmiały w stosunku do kobiet. Nie potrafi obmyślać podstępów. Na podstawie listu, który pisał możemy wywnioskować, iż jest mało inteligenty. Pewny siebie, nieustępliwy. Potwierdza to, gdy próbuje przepędzić murarzy najętych przez Rejenta. Cześnik ma choleryczny temperament tzn. nieopanowany, wybuchowy. Dla swych ambicji jest w stanie poświęcić swą podopieczną - Klarę.

Jego sąsiad, a zarazem wróg to Rejent Milczek. Człowiek powolny, cichy, uparty. Udaje pobożnego i pokornego. W gruncie rzeczy to człowiek twardy, konsekwentnie dążący do celu. Zaświadcza o tym scena, gdzie mimo gróźb Papkina kontynuuje naprawę muru. Wbrew woli syna chce ożenić go z postarzałą Podstoliną. Mimo wszystko nie jest pozbawiony honoru. Te dwie postacie są różne, ale posiadają cechy wspólne.

Jakie cechy różnią Cześnika i Rejenta? Milczek to opanowany, powolny człowiek. Raptusiewicz to gwałtowna i wybuchowa osoba. Mówiąc jednym słowem "ogień i woda". Jedynymi cechami, którymi je łączą jest uparte dążenie do celu i dokuczanie sobie nawzajem. Mimo ich sprzecznych cech, mają coś wspólnego i potrafią się porozumieć.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata