profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

poleca 83% 2079 głosów

Aleksander Fredro

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to dwaj główni bohaterowie komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Są oni postaciami o przeciwstawnych i trudnych do pogodzenia cechach charakteru. "Tych dwóch ludzi - ogień, woda" - stwierdził Wacław. Ten cytat stanowi najkrótszą, a zarazem najtrafniejszą charakterystyką tych postaci, ponieważ różni ich wszystko: sytuacja rodzinna, charakter, usposobienie, stosunek do otoczenia, język.

Cześnik, zubożały szlachcic, jest starym kawalerem. Opiekuje się Klarą i jej majątkiem, gdyż to jej stryj i jej pełnoprawny opiekun. Rejent jest bogatym wdowcem, ojcem Wacława.
Raptusiewicz jest gwałtowny i porywczy. Nie potrafi panować nad swoimi emocjami, gdyż działa pod wpływem impulsów. Rejent jest cichy, spokojny, flegmatyczny. Potrafi wytrwale dążyć do celu.
Główne cechy charakteru Cześnika to przede wszystkim: honor, odwaga, np. kiedy wyzywa Rejenta na pojedynek, szczerość i dobroć. Złe cechy to upartość i pyszałkowatość. Główne cechy Rejenta to obłuda, bezwzględność i okrutność. Jest fałszywy i przebiegły. Wspólna cecha tych obu szlachciców to chciwość.

Raptusiewicz jest dla otoczenia wyrachowany i nie obchodzą go uczucia innych. Nieśmiałość przejawia tylko wtedy, gdy ma rozmawiać z kobietą. Rejent nie liczy się ze zdaniem innych i jest przekonany o własnych racjach, podobnie jak Maciej. Jednak Milczek jest nieszczery i dwulicowy, a Cześnik na odwrót. Oboje się nienawidzą do chwili zgody.
Raptusiewicz posługuje się językiem dawnej szlachty. Czasem nie potrafi wyrazić swoich myśli. Jego ulubionym powiedzeniem jest: "mocium panie". Język Rejenta obfituje w liczne zwroty pochodzenia łacińskiego. Ulubione powiedzenie Milczka to: "Niech się dzieje wola Nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba".

Postaci Cześnika i Rejenta mimo zewnętrznego przeciwieństwa łączy zaciętość, mściwość i zamiłowanie do pieniędzy. Obaj gotowi są na wszystko.
Osobiście bardziej polubiłam postać Cześnika Raptusiewicza. Wydaje mi się, że Rejent, choć spokojny i opanowany, jest niesympatyczny, w przeciwieństwie do Macieja, który mimo wybuchowości i gwałtowności, jest szczery i prostolinijny w wyrażaniu uczuć, co sprawia wrażenie postaci sympatycznej.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy

Praca mi się przydała . ;)

nie za fajne ...

bardzo słaba praca. wyliczanie cech... to nie jest zbyt dobry pomysł

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata