profil

Charakterystyka inteligencji i chłopstwa w "Weselu".

poleca 85% 1213 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Wesele" powstało w Młodej Polsce, jet to dramat modernistyczny. Różnice między inteligencja a chłopstwem odnajdujemy podczas rozmów miedzy przedstawicielami poszczególnych warstw społecznych.
-Rozmowa Czepca z Dziennikarzem:
Czepiec chce porozmawiać z dziennikarzem na temat aktualnych wydarzeń politycznych: "Cóż tam panie w polityce?". Dziennikarz jednak lekceważy zainteresowanie chłopa, uważając, że nie ma on o niczym pojęcia, ironizuje i krytykuje go: "A to czytaj, kto ciekawy; wiecie choć, gdzie Chiny leżą?", "Ja myślę, żę na waszej parafii świat dla was aż dosyć szeroki".
-Rozmowa Radczyni z Kliminą:
Radczyni rozmawia z Kliminą na temat prac polowych. Okazuje się jednak, że ta się na tym zupełnie nie zna. Chcąc zmienić temat Radczyni prawi Kliminie komplementy.
-Rozmowa Pani i Pana Młodego:
Pani Młoda narzeka na niewygodne buty, lecz mimo rady męża nie chce ich zdjąć, gdyż nie wypada być na własnym weselu bez butów.
-Rozmowa radczyni, Haneczki i Zosi.:
Zosia i Haneczka bardzo chcą tańczyć z chłopami, co nie podoba się Radczyni.
Podsumowując, chłopów cechuje patriotyzm i zapał do walki narodowo-wyzwoleńczej, choć brakuje im przywództwa. Czekają oni na sygnał od inteligencji. Są silni i zdrowi, a Gospodarz, który mieszka tu już 10 lat obserwuje ich rozwagę, godność i pobożność. Ceni chłopów o jego stosunek do nich jest bardzie pozytywny niż do inteligencji. Chłopi sa także bardzo zapalczywi, ale za to pełni dobrej chęci.
Inteligencja natomiast zachwyca się wsią, ciszą i wiejskim strojem. Jest to tzw chłopomania. W rzeczywistości jednak nie znają i nie rozumieją zwyczajów chłopów. Ich zachwyt jest tylko pozorny. Dziennikarz dziwi się, że chłopi interesują się polityką, lekceważy ich. Inteligencja gardzo wręcz chłopami, jednak sama jest niezdolna i nie chętna do walki.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury