profil

„Kordian” Juliusza Słowackiego jako swoista polemika z „IIIcz. Dziadów” Adama Mickiewicza

poleca 85% 332 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

„IIIcz Dziadów prowadzi polemikę z „Konradem Wallenrodem” natomiast „Kordian z „Dziadami Mickiewicza
W życiu Juliusza Słowackiego miały miejsce dwa incydenty z postacią Adama Mickiewicza
I incydent – miał miejsce w Paryżu Adama Mickiewicza przedstawiono Juliuszowi Słowackiemu. Mickiewicz powiedział, że poezja Słowackiego jest jak piękny kościół ale bez Boga. Słowacki chciał mu udowodnić, że się myli
II incydent – gdy J. Słowacki przeczytał „IIIcz. Dziadów” zapłonął zazdrością, że <Mickiewicz stworzył takie arcydzieło jednak zbulwersował go fakt, że postać Doktora była pierwowzorem jego ojczyma co dotknęło jego matkę Salome.
„Kordian” powstał z chęci zemsty. Świadczy o tym prolog podobny do prologu „Fausta” Goethego.
•Pierwsza osoba prologu ewidentnie przypomina poetę. Motyw snu wyraźnie nawiązuję do „III cz. Dziadów”. Sen jako ukojenie dla cierpiącego narodu. „Duch Apokalipsy” pojawia się w widzeniu księdza Piotra. Motyw pośredni z „Dziadów” i „Apokalipsy”. Wypowiedź pierwszym i ostatnim będę sugeruję, że pierwsza osoba jest Adamem Mickiewiczem. Przywłaszcza sobie atrybuty Boga. Ukazanie Mesjasza narodu, który usypia.
•Druga osoba prologu imituję osobę Juliusza Słowackiego, który pokazuję prawdziwe obliczę poety. Jest wygnańcem zdanym na łaskę obcego narodu. Obnaża prawdę o pierwszej osobie prologu „Sztylet słowa” mimo nienawiści okazuję szacunek.
•Trzecia osoba prologu poniekąd ukazuję Juliusza Słowackiego, który zarysowuję swój program poetycki. Sugeruję, że tematem utworu nie będzie spór poprzednich osób prologu. Urna symbol obejmujący wszystkie okresy walk polskich patriotów. Motyw prochu pojawia się w akcji utworu. W dziele znajdują się również model poezji patriotycznej, która wskrzesza dawnych bohaterów w pewnym sensie ma budzić zapał do walki i motywować. Zawiera piękna wizje rycerzy, którzy idą na bój. Motyw śpiących rycerzy. Trzecia osoba wykazuję pragnienie tworzenia poezji patriotycznej.
„Kordian”
I akt nawiązuję do „IV cz. Dziadów” studium choroby wieku analogia do Gustawa. Kordian targa się na własne życie.
II akt nawiązuję do „Improwizacji”. Kordian przekonuję się, że światem rządzą pieniądze a nie idee. Akt ukazujący konsekwencję wyboru. Występują analogiczni bohaterowie sługa Grzegorz – Kapral z „Dziadów”. Jednak Kapral to gorliwy katolik, a Grzegorz to buntownik.
W tytule występują trzy tematy jest to specjalna komplikacja, która nadaję tajemniczość. „Kordian. Spisek koronacyjny”. „Kordian” to I część planowanej trylogii. Imię Kordian oznacza serce i uczucię.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury