profil

Zanieczyszczenia powietrza

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-02
poleca 85% 1176 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Powietrze, którym oddychamy, jest częścią atmosfery, mieszaniną gazów otaczających Ziemię. W atmosferze obecne są również zanieczyszczenia w postaci gazów, cząsteczek dymu, soli, pyłów i popiołów wulkanicznych.
Atmosfera utrzymuje swoją naturalną równowagę przez setki tysięcy lat, ale współcześnie to siedlisko życia i jego tarcza ochronna są zagrożone wskutek działalności człowieka. Do tych zagrożeń należą: efekt cieplarniany, globalne ocieplenie, zanieczyszczenia powietrza, zanikanie warstwy ozonowej i kwaśne deszcze.

EFEKT CIEPLARNIANY


Gazy wchodzące w skład atmosfery sprawiają, że ciepło dostarczane przez promienie słoneczne i odbite od powierzchni Ziemi, jest zatrzymywane w atmosferze. Bez nich Ziemia stała by się tak zimna, że zamarzłyby oceany, a życie uległo zagładzie.
Jednak, gdy proporcje tych tzw. "gazów szklarniowych” zostaną zakłócone przez zanieczyszczenia, wówczas ilość uwięzionego w atmosferze ciepła gwałtownie się zwiększy i na skutek tego Ziemia się ociepli. Międzynarodowa Komisja ds. zmian klimatu przewiduje że z powodu efektu cieplarnianego do 2010 roku średnia temperatura podniesie się o 1- 3,5 *C, a poziom morza podniesie się o kolejne 15-95 cm.

DZIURA OZONOWA


Warstwa ozonowa w stratosferze chroni nas pochłaniając nadfioletowe promieniowanie Słońca. Jednak wskutek powszechnego stosowania chlorofluorowęglowodorów (CFCs) do atmosfery trafia więcej tych gazów; niż jest ona w stanie ich wchłonąć. Wskutek ich rozkładu powstaje chlor, który atakuje i niszczy ozon.

KWAŚNE DESZCZE


Kwaśne deszcze tworzą się, gdy dwutlenek siarki i tlenek azotu (przemysłowe gazy odpadowe) reagują ze sobą. Najwięcej szkodliwych substancji powstaje podczas wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach poprzez spalanie węgla. Gazy powstałe w wyniku spalania wędrują z wiatrem nieraz na duże odległości, a gdy napotkają na swej drodze masywy górskie ulegają kondensacji i spadają na ziemie razem z deszczem. Opad kwaśnego deszczu jest zabójczy zarówno dla roślin, jak i zwierząt, powoduje zagładę ryb i powolną śmierć drzew. Kwaśne deszcze zasilając jeziora i rzeki, przenoszą truciznę dalej, zabijając po drodze wszelkie mikroorganizmy.

JAK SIĘ BRONIĆ?


Świadomość powagi problemów ochrony środowiska stale wzrasta. Problemy związane z zagrożeniami wynikającymi z niszczącej działalności człowieka znajdują się w centrum uwagi rządów wielu krajów. Jednocześnie wiele krajów pracuje nad rozwojem alternatywnych źródeł energii – np. energii słonecznej i wiatrowej. Czeka nas jednak długa droga, zanim paliwa kopalne zostaną zastąpione na szeroką skalę przez inne ekologiczne sposoby wytwarzania energii.

GLOBALNE DZIAŁANIA


Trwa światowa kampania mająca na celu uświadomienie odpowiednim rządom konieczności zaprzestania niszczenia wilgotnych lasów tropikalnych. Niektóre kraje próbują przywrócić równowagę przyrodniczą przez ponowne zalesienie zdewastowanych przez kwaśne deszcze obszarów. Jest to jednak sprawa dość odległej przyszłości, gdyż odtworzenie drzewostanu trwa wiele lat.
Stało się oczywiste, że nie możemy dłużej w dotychczasowy sposób traktować powietrza, którym oddychamy. Ale zagrożenie atmosfery i całego środowiska nieubłaganie trwa. Niezbędna jest więc ścisła kontrola i przestrzeganie zasad ochrony zagrożonego środowiska. Jednak tego nie wszystkie kraje chcą przestrzegać tej zasady tłumacząc się brakiem dowodów wpływu dw. węgla na globalne ocieplenie.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (1) Brak komentarzy

To chyba najlepszy tekst o zanieczyszczeniach powietrza jaki znalazłam na tej stronie. Krótko, zwięźle i na temat. :) Dla mnie poprostu super!!! Dzięki wielkie!!! Pozdro

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata