profil

Cuda światowego krasu

drukuj
poleca 83% 706 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Bawełniany zamek
Turecka góra Cal Dagi z daleka przypomina pole bawełny, dlatego miejscowość, nad którą sie wznosi, nazwano Pamukkale- 'bawełniany zamek'. Skąd bierze się śnieżnobiały kolor Cal Dagi? Otóż po stokach góry spływają bogate w związki wapnia i dwutlenku węgla wody termalne. W miarę stygnięcia tych wód, wytrąca się z nich węglan wapnia. Tworzy on białe wapienne tarasy-progi i półki skalne udekorowane naciekami.

Zatoka Opadających Smoków
Położona w północno- wschodniej części Wietnamu Zatoka Ha Long, zwana również Zatoką Opadających Smoków, to doskonały przykład krajobrazu krasowego. Niepowtarzalny charakter nadaje temu miejscu niemal 2 tys. wapiennych mogotów, wznoszących się na wysokość dziesiątek, a nawet setek metrów nad poziomem morza. W ich trudno dostępnych, porośniętych bujną roślinnościa ścianach, znajdują się liczne wejścia do jaskiń. Ten niezwykle malowniczy krajobraz można podziwiać z niewielkich tradycyjnych wietnamskich łodzi.

Podziemne królestwo
Słoweńska jaskinia Postojna należy do grupy największych jaskiń na świecie. Łączna długość jej podziemnych sal i korytarzy liczy ponad 27 km. Turystom udostępniono tylko niewielką część jaskini- zaledwie 5,5 km. Mimo to przebycie tej trasy i tak zajmuje 1,5 godziny. Oświetlone grosty, sale i korytarze pokonuje sie pieszo oraz kolejką elektryczną. Bogactwo podziemnych form krasowych jest tu imponujace. Ze stropów jaskini zwisają zarówno dobrze ukształtowane ogromne stalaktyty, jak i te dopiero rozwijające się, tzw. makarony. Z kolei jej dno obfituje w kolumny stalagnatów oraz w stalagmity o kształcie gruszek, kalafiorów, drzew i zamków.


Polecasz? Tak Nie
W słownikach:
(0) Brak komentarzy