profil

Turystyka we włoszech

poleca 84% 137 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Włochy to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów na świecie . Swoją północną granicę mają Alpy z najwyższym szczytem – Mont Blanc. Z kolei Alpy są świetnym miejscem do wspinaczki. Włochy w połowie leżą na Półwyspie Apenińskim, który ma niezwykle charakterystyczny kształt – kształt buta.

* RZYM- to stolica Włoch, Miasto położone w środkowych Włoszech nad rzeką Tyber. Jest to przepiękne miasto w którym można znaleźć wiele ciekawych zabytków.
Wilczyca kapitolińska- słynna brązowa rzeźba italska z ok. 470 p.n.e., stanowiąca symbol stolicy starożytnego imperium rzymskiego. Wilczyca była świętym zwierzęciem Marsa - boga wojny. Jak głosi legenda zwierzę miało zaopiekować się i wykarmić Romulusa i Remusa. Przechowywana jest w Pałacu Konserwatorów na Kapitolu w Rzymie
Fontana di Trevi – najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem, tym samym, który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich. Klemens XII w 1732 ogłosił konkurs na nową fontannę. Papież wybrał projekt Niccolo Salvi. Prace trwały przez 41 lat. Sam autor projektu nie dożył zakończenia budowy. Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu
Forum Romanum- najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania najważniejszych uroczystości publicznych.
Łuk Konstantyna Wielkiego - łuk zbudowany w latach 312 – 315 dla uhonorowania dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna oraz dla uczczenia jego zwycięstwa nad Maksencjuszem. Budowla ustawiona została w pobliżu Koloseum.
Koloseum- amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Jest to duża eliptyczna budowla z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 73 tys widzów; z galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z „siedmiu nowych cudów świata.”
Ołtarz Ojczyzny na palcu Weneckim- jest to duża, budowla z białego marmuru, dominująca nad placem Weneckim, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomnik zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego, został zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch. Centralna jego część to Grób Nieznanego Żołnierza.
Panteon- to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125. Od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od Męczenników.
*WATYKAN -miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Znajduje się tam Bazylika Św. Piotra wraz z placem. Nazwa "Watykan" pochodzi od łacińskiego vaticinius oznaczającego proroczy, wieszczy.
*SAN MARINO- to jeden z mniejszych krajów Europy, który otoczony ze wszystkich stron jest przez Włochy. Stanowi enklawę na terytorium Włoch. San Marino zajmuje stok góry Titano w Apeninach. Trudno dostępne tereny chroniły je przez dłuższy czas przed wrogimi najazdami. W stolicy można znaleźć domy wybudowane jeszcze w XIV w., stojące wzdłuż wąskich uliczek wyłożonych kostką. Główny dochód San Marino to usługi turystyczne, oraz sprzedaż słynnych znaczków i monet. W 2008 roku historyczne centrum San Marino zostało wraz z Monte Titano wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
La Rocca o Guaita- W mieście San Marino zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Powyżej grodu, na trzech wierzchołkach góry Titano zbudowano obronne zamki połączone murami. Największa z nich jest twierdza La Rocca o Guaita. Została zbudowana już w XI w. Swój obecny kształt uzyskała po przebudowach z XV w. Oprócz zachowanej w dobrym stanie wieży i murów obronnych, tuż przy bramie wejściowej znajduje się niewielka kapliczka.
*NEAPOL (NAPOLI) -miasto w południowych Włoszech w Kampanii, której jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Stanowi główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy południowych Włoch. Jest to drugi co do wielkości przeładunków port we Włoszech.
Castel Nuovo, czyli Nowy Zamek, zwany inaczej andegaweńskim. Zamek góruje nad całą dzielnicą centralną miasta i jest głównym symbolem architektonicznym miasta.
Prace rozpoczęły się w 1279, a zakończyły trzy lata później. Nad ich przebiegiem czuwali francuscy architekci. Castel Nuovo stał się wkrótce rdzeniem historycznego centrum miasta i świadkiem wszystkich ważnych wydarzeń
Narodowe Muzeum Archeologiczne- Jest to jedno z najważniejszych i najobszerniejszych muzeów archeologicznych świata. Tutaj właśnie można podziwiać niezwykłe znaleziska z całej Kampanii. Najbardziej znane są przedmioty codzienne użytku, klejnoty i mozaiki odkryte w Pompejach i innych miastach zasypanych przez popioły Wezuwiusza (Faun, Aleksander Wielki).
Katedra Św. Januarego- Katedra w Neapolu poświęcona Św. Januaremu. Budowa Duomo została rozpoczęta pod koniec XIII wieku. Bardzo słynna, wewnątrz katedry jest siedemnastowieczna Cappella di S. Gennaro (kaplica Św. Januarego), wzniesiona jako votum mieszkańców Neapolu podczas epidemii dżumy, która rozszalała się w mieście między 1526 a 1529 r. Do najbardziej znanych zabytków wewnątrz katedry należą ponadto: Capella Minutolo w oryginalnym stylu gotyckim, renesansowa krypta Succorpo z urną zawierająca kości Św. Januarego, Cappella di S. Restituta oraz Battistero (baptysterium), prawdopodobnie z V wieku, z pozostałościami po mozaikach z tamtejszej epoki.
Pompeje- Jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Zastygłe w czasie miasto portowe, zasypane w 79 roku n.e. popiołami Wezuwiusza. Nie odkryte przez wieki, do końca jeszcze nieodkopane, doskonale zachowane do naszych czasów. Jeśli chcecie zobaczyć fotografię tamtych dni, musicie je odwiedzić – nie zważajcie tylko na narzucających się krzykliwie miejscowych przewodników i wałęsające się wszędzie bezpańskie psy. To też część południa Italii
*WENECJA-Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast turystycznych na świecie. Miasto to położone jest na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów – nie ma w nim samochodów, autobusów, a cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). Wenecja jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Ze względu na swoją architekturę jak i nietypowe położenie, Wenecja znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Światową popularność zyskał karnawał wenecki. Istotnym elementem ubioru bawiących się są maski. Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki, atakowane przez zanieczyszczone morze, ulegają zniszczeniu. Historyczna część Wenecji pełni głównie funkcje turystyczne.
Most Rialto (wł. Ponte di Rialto). jest największym i najbardziej znanym spośród prawie 400 mostów Wenecji. Zbudowany został w XVIw. z marmuru nad centralna częścią Canale Grande. Długość - 48m, szerokość - 22m. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na obie strony Kanału. Jest to najstarszy most wenecki
Bazylika św. Marka-Najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji, obiekt zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów z całego świata. Sławny dzięki swej oryginalności, historii, pięknu i bogactwu artystycznemu. Bazylika Św. Marka jest doskonałym w harmonii arcydziełem architektury późno bizantyńskiej, romańskiej i gotyckiej. Architektura świątyni i wnętrza, sprawia, że kościół Św. Marka jest dziełem jedynym w swoim rodzaju w Europie łacińskiej i jednocześnie tak doskonałą w formie enklawą architektury bizantyńskiej we Włoszech. Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie - gotycka marmurowa katedra, jeden z najbardziej znanych budynków w Europie. Jej wymiary - 157 metrów długości i 92 szerokości - plasują ją na 3 miejscu w Europie. Położona na głównym placu, w centrum Mediolanu. Na zewnątrz katedra ozdobiona jest przez 2245 figur, 135 sterczyn, 96 rzygaczy. Zegar słoneczny umieszczony w nawie przy wejściu jest największy na świecie. Turyści mogą zwiedzać dach Katedry.
*FLORENCJA (Firezne)- to miasto w środkowej części Włoch. Mówi się że Florencja to „perła Toskanii” miasto Poniatowskiego…
Katedra Florencja Jej budowę rozpoczął architrkt Arnolfo di Cambio w 1296 r. Jest czwartym kościołem świata (po bazylice św. Piotra w Rzymie, św. Pawła w Londynie i katedrze mediolańskiej). Wciśnięta między ciasno otaczającymi ja domami, katedra jaśnieje pięknością swych marmurów oraz wielkością wspaniałej kopuły.
Obok katedry wznosi się przebogata, najpiękniejsza we Włoszech dzwonnica, której budowę rozpoczął Giotto di Bondone w 1334 r. Pokryta jest ona różnymi rodzajami cennych marmurów. Na szczyt dzwonnicy prowadzi 414 schodów.
Pizza Della Signoria- plac w centrum Florencji zbudowany w okresie od XII do XIV wieku. Powstał po wyburzeniu domów należących do rodzin gibelinów. Otoczony szeregiem pałaców wraz z eksponowanymi tutaj rzeźbami tworzy urbanistyczny kompleks odwiedzany przez licznych turystów. Jedną z najważniejszych budowli jest Pałac Vecchio,
*PIZA – miasto we Włoszech, w Toskanii. Krzywa Wieża to jedna z najbardziej znanych budowli świata, odwiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów; jest symbolem miasta Pizy.
W istocie jest dzwonnicą (kampanilą) katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim. Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1174 wieża zaczęła odchylać się od pionu, co próbowano korygować w czasie budowy. Mimo niebezpieczeństwa, dodano ostatnie piętro, w którym umieszczono dzwony. Wieża jest zbudowana z białego marmuru, liczy osiem kondygnacji. Jej masę ocenia się na 14 tysięcy ton. Obecnie wieża ma wysokość około 55 m, odchyliła się zaś od pionu o około 5 m (średnio o 1 mm rocznie)
*GENOVA- miasto w północno-zachodniej części Włoch, Genua jest dużym ośrodkiem kulturalnym, oraz znajduje się tam największy włoski port morski (i jeden z największych w Europie).
*SYCYLIA- największa wyspa na Morzu Śródziemnym leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Wyspę zamieszkuje około 5 milionów mieszkańców. Od lat przyciągająca tłumy spragnionych udanego wypoczynku turystów, oferująca niezwykły miks przepięknych krajobrazów, ciepłego śródziemnomorskiego klimatu i zabytków pozostawionych przez niezliczonych zdobywców wyspy.
Wyspa ta słynie z jeszcze czynnego wulkanu Etna, sycylijskiej mafii i najlepszych spaghetti
Syrakuzy, to starożytne miasto na Sycylii, Włochy . Położony w południowo-wschodniej części wyspy i dzieli się na stare miasto i nowe. Jest to bardzo popularne miejsce dla turystów i z pewnością nie rozczaruje żadnego miłośnika historii. W Syrakuzach urodził się Archimedes. w 2005 roku została wpisana na liste Unesco ,kiedys w dalekiej przeszłości było to najwieksze i najładniejsze ''greckie'' miasto
Noto to miasteczko we wschodniej części Sycylii, którego początki sięgają IX w. p. n. e. Pałace, kościoły, zakony, kolumny, balustrady i inne elementy dekoracyjne zbudowane są ze skały o charakterystycznej ciepłej barwie przypominającej kolor miodu. Ze względu na zabudowę z tufu - miękkiej skały o pochodzeniu wulkanicznym Noto nazywane jest "kamiennym ogrodem". Z kolei przez UNESCO miasto zostało nazwane stolicą i perłą baroku sycylijskiego
*SARDYNIA- to skalista wyspa, druga pod względem wielkości na Morzu Śródziemnym. Wraz z pobliskimi wyspami tworzy region administracyjny we Włoszech.
Na Sardynii warte zobaczenia są megalityczne warowne wieże obserwacyjne, które pochodzą z połowy II tysiąclecia przed Chrystusem Na wyspie znajduje się ich około 7000. Budowane były bez użycia zaprawy z ociosanych kamieni.
Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Wybrzeża wyspy są najczęściej wysokie i skaliste. Przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże.
DOLINA AOSTY- kraina historyczna i autonomiczny region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech, na pograniczu z Francją i Szwajcarią .Miasto Aosta to idealne miejsce dla miłośników narciarstwa chcących poszusować po najwyżej położonych w Europie trasach. Region oferuje łącznie ponad 250 km tras zjazdowych i świetną infrastrukturę turystyczną.
Tropea – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kalabria. Znakiem rozpoznawczym Tropei jest klif, na którym zbudowane jest miasto, a także znajdująca się poniżej tego klifu plaża, której centralnym elementem jest tak zwany Kościół na Wyspie - Santa Maria Dell'Isola. De facto, wyspa ta nie jest wyspą, a jedynie podobnym do wyspy wysokim wzniesieniem na plaży.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 11 minut

Geografia świata