profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

poleca 85% 357 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

Głownymi bohaterami komedii Aleksandra Fredry pt."Zemsta" są Cześnik Maciej Raptusiewicz oraz Rejent Milczek. Oboje są przedstawicielami szlachty zaściankowej. Są również mieszkańcami dwóch części wspólnego zamku, oddzieleni od siebie wpół zburzonym murem. Cześnik to stary kawaler, opiekun swojej bratanicy Klaty i jej majątku. Natomiast Rejent jest wdowcem i ojcem Wacława. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są ze sobą skłóceni. Dzieli ich wszystko, łączy nienawiść.

Cześnik i Rejent ubierali się zgodnie ze zwyczajem szlacheckim obowiązującym w ówczesnych czasach, czyli w kontusz przewiązany długim pasem słuckim, żupan oraz szerokie spodnie wpuszczone w cholewy długich butów. Strój wyjściowy uzupełniał kołpak oraz szabla.

Maciej Raptusiewicz w komedii jest porównany do "ognia"-osoby gwałtownej, raptownej, porywczej. Stąd też jego nazwisko. Cześnik to osoba zawzięta, ,uparta, zaciekła, wybuchowa, gościnna. Kiedy jest zdenerwowany, potrafi być nieobliczalny. Papkin określił go:"...Cześnik wulkan, aż niemiło, gdybym krótko go nie trzymał, nie wiem, co by z światem było...". Stara się on szanować tradycje szlacheckie. Jest on chciwy i sprytny-przykładem tego jest wybór żony, kieruje się względami materialnymi. Cześnik wobec kobiet jest nieśmiały, ,dlatego wysyła Papkina w celu oświadczyn. W przeszłości był patriotą. Często nie umie wyrazić swoich myśli, wplatając zwykle swoje ulubione powiedzenie "mocium panie". Mimo to nie można powiedzieć, że nie jest inteligentny. On, jak i jego wróg, jest mściwy. Oboje odznaczają się wytrwałością, dążą prosto do celu, są przywiązani do swojego majątku. Wykorzystalib każdą okazję, aby zrobić sobie na złość. Syn Rejenta, Wacław, trafnie ocenił ich "przyjaźń": "...chcieć ich zbliżyć-czasu szkoda, tych dwóch ludzi-ogień, woda...". Drugi z sąsiadów-Rejent Milczek przez Fredrę jest porównany do "wody"-cichy, małomówny, spokojny. est on z zawodu prawnikiem-osobą wykształconą, znającą prawo i umiejącą interpretować je na swoją korzyść. Rejent to człowiek przewrotny, zawzięty, przebiegły, hipokryta. Na pozór jest nieprzenikniony, flegmatyczny, pokorny. W rzeczywistości natomiast wyrachowany, skąpy, sprytny. Sprawia tylko pozory dobrego człowieka. Jego wróg-Cześnik- ogreśla go"...słodki, cichy z kornym licem, ale z diabłem, z diabłem w duszy...". W rozmowie lekceważy sąsiada i jego pogróżki. Jest gotów poświęcić szczęście syna tylko dlatego, żeby odegrać się Cześnikowi. Rejent Milczek to fałszywa postać literacka. Z pozoru jest on świętoszkiem. Jednak jego wiara kończy się na słowach:"niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba".

Uważam, iż Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są siebie warci. Ich "przyjaźń" opiera się tylko na wzajemnej zemście. Żaden z nich nie jest godny do naśladowania.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury