profil

Obieg węgla w przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-15
poleca 83% 1909 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Węgiel wielokrotnie przemieszcza się w cyklu zamkniętym między atmosferą ziemską, skorupą ziemską, hydrosferą i organizmami. Węgiel jest głównym pierwiastkiem wchodzącym w skład związków organicznych, z których są zbudowane ciała organizmów. Węgiel znajdujący się w obiegu występuje głównie w wodach mórz i oceanów gdzie jest ok.16 razy więcej niż w atmosferze w postaci rozpuszczalnego dwutlenku węgla (CO2) oraz jonów wodorowęglanowych (HCO3) i węglanowych (CO2-3).

W atmosferze węgiel istnieje prawie wyłącznie w postaci dwutlenku węgla. Atmosferyczny dwutlenek węgla jest nieprzerwanie pobierany przez rośliny w procesie fotosyntezy oraz stale jest oddawany do atmosfery w procesie oddychania roślin i zwierząt. Dwutlenek węgla związany przez rośliny wchodzi w skład materii organicznej, z której korzystają zwierzęta i drobnoustroje. Martwe szczątki roślin i zwierząt są przez reducentów rozkładane i węgiel powraca w postaci dwutlenku węgla do atmosfery i wód. Zawartość dwutlenku węgla w atmosferze zwiększa się podczas pożarów lasów i przy spalaniu paliw kopalnianych i przemysłowych. Są to dodatkowe źródła węgla wchodzące w di obiegu, a ponieważ dopływ ten nie jest w pełni równoważony przez pobieranie dwutlenku węgla z atmosfery przez rośliny, następuje stały wzrost jego stężenia w atmosferze.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (9) Brak komentarzy

Bardzo dobrze napisane konkretnie i na temat.

Zgrabnie i na temat. WIELKIE DZIEKI

Zdzisiek ty palancie!!!!jak ci sie nie podoba to nie korzystaj i nie komentuj bo mnie akurat to wystarczy. A jak taki wymagający jestes to sam coś zrób a nie gotowca oczekujesz i jeszcze głupio komeptujesz!!!!!!!!!!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata