profil

Obiegi azotu, węgla, wody - definicje

poleca 85% 122 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Obieg azotu w przyrodzie Obieg węgla w przyrodzie obieg wody w przyrodzie

Obiegi azotu - bakterie pobierają wolny azot z powietrza i przetwarzają je w azotany (V). Dzięki temu rośliny motylkowate odznaczają się dużą zawartością tych związków, są szczególnie bogate w białko i dlatego stanowią wartościowy pokarm dla zwierząt roślinożernych. Z obumarłych szczątków roślin motylkowatych zostają uwolnione znaczne ilości związków azotowych wzbogacających glebę w azot.

Obiegi wody - występuje na Ziemi we wszystkich trzech stanach skupienia (stałej, ciekłej i gazowej). Na ogromnym obszarze kuli występuje jako morza i oceany. Z powierzchni mórz i oceanów, jezior, rzek a także z powierzchni Ziemi woda paruje do atmosfery. Parowanie warunkuje wilgotność powietrza. Zagęszczona para wodna gromadzi się w postaci chmur przenoszonych przez wiatr, a ich ochłodzenie powoduje opady, które są wchłaniane przez glebę i zapewniają powrót wody do zbiorników wodnych. Z gleby woda pobierana jest przez rośliny. I cykl zaczyna się od początku.

Obiegi węgla - w przyrodzie źródła węgla są różnorodne. Rośliny asymilują tylko węgiel z zasobów dwutlenku węgla w atmosferze lub rozpuszczonego w wodzie. Z pokarmem roślinnym dostaje się on do organizmów zwierząt roślinożernych, a następnie w postaci pokarmu zwierzęcego trafia do zwierząt mięsożernych. Obieg węgla zamyka się gdy wraca on do środowiska w postaci dwutlenku węgla, który pochodzi z procesów oddychania organizmów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata